Արարատբանկը 12 մլն դոլարրի սինդիկացված վարկային պայմանագիր է ստորագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 8 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ն արտասահմանյան մի խումբ բանկերի հետ 12 միլիոն ԱՄՆ դոլարի սինդիկացված վարկի պայմանագիր է ստորագրել՝ Հայաստանում փոքր և միջին բիզնեսի ֆինանսավորման նպատակով:
Այս վարկային ծրագրի լիազոր են հանդես եկել Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկը (EBRD), ռուսական Պրոմսվյազբանկ ԲԲԸ-ն (OJSC Promsvyazbank), բելգիական ՎԴԿ Սպաարբանկը (VDK Spaarbank) և լիբանանյան Բիբլոս Բանկը (Byblos Bank S.A.L):
«Այս նոր նախագիծն առաջին անգամ հնարավորություև է տվել վարկային միջոցներ ներգրավել անմիջապես առևտրային բանկերից: Ստանալով սինդիկացված վարկ, մենք ճանաչվել ենք որպես վստահելի և հեղինակավոր հայկական բանկ միջազգային վարկային շուկայում»,- ասել է ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ի գործադիր տնօրեն Աշոտ Օսիպյանը:
Նա նշել է, որ վարկային համաձայնագիրը բաղկացած է երկու բաղադրիչներից, որից առաջինը ՎԶԵԲ-ի հետ 3 մլն դոլարի հետ վարկային պայմանագիրն է, երկրորդը՝ մնացած մասնակիցների հետ՝ 9 մլն դոլարի չափով:
«Սոցիալական պատասխանատվության շրջանակներում Արարատբանկն արտահանող ձեռնարկությունների և հայրենական արտադրողների վարկավորում կիրականացնի տարեկան 9 տոկոս տոկոսադրույքով»,- ասել է Օսիպյանը:
Նրա խոսքով, սա 2011 թվականի ընթացքում հայկական բանկի երկրորդ խոշոր միջազգային ծրագիրն է:
10 մլն դոլարի առաջին վարկային պայմանագիրը բանկը ստորագրել է Հարավարևելյան Եվրոպական հիմնադրամի (EFSE) հետ:
ՎԶԵԲ-ի Սինդիկացիոն վարկերի վարչության ղեկավար Լորենս Ջորգենսենն իր հերթին նշել է, որ Արարատբանկը ՎԶԵԲ-ի համար հատուկ հետաքրքրություն է ներկայացնում էֆեկտիվ կառավարման պատճառով, և սինդիկացված վարկային պայմանագիրը վկայում է դա:
«Ստորագրած պայմանգրերի շրջանակում ՎԶԵԲ-ը Հայաստանում մոտ 500 մլն դոլարի ավելի քան 100 նախագիծ է իրականացնում, որոնց 95 տոկոսը բաժին է ընկնում մասնավոր հատվածին»,- նշել է նա:
Արարատբանկը 2009 թվականի հունվարի 30-ին ընդգրկվել է NASDAQ OMX Արմենիա ֆոնդային բորսայի կազմում։
2011թ.-ի ինն ամիսների ընթացքում Բանկն արձանագրել է ֆինանսական հաջողություններ: Սեպտեմբերի վերջին ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ի ակտիվները տարեսկզբի համեմատ աճել են ավելի քան 4 մլրդ դրամով կամ 6,39% -ով: Նույն ժամանակահատվածում վարկային ներդումների աճը կազմել է 38,67% կամ շուրջ 9 մլրդ 800 մլն դրամ: 27,12%-ով կամ 2,5 մլրդ դրամով աճել են նաև ֆիզիկական անձանցից ներգրավված ժամկետային ավանդները: Հաշվետու ժամանակահատվածում 44.25%-ով աճել է պլաստիկ քարտերի քանակը, իսկ հաճախորդների թիվն ավելացել է 38,5%-ով: Ինն ամիսների ընթացքում բանկի զուտ շահույթը կազմել է 1մլրդ 718, 5մլն դրամ:–0-