Հայաստանում դրամի փոխարժեքի տատանումը թույլատրելի սահմաններում է տեղի ունենում. ԿԲ նախկին ղեկավար
ԵՐԵՎԱՆ, 10 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայկական դրամի փոխարժեքի տատանումը վերջին ժամանակաշրջանում թույլատրելիի սահմաններում է տեղի ունենում, և նրա արժեզրկումը դուրս չի եկել տրամաբանական շրջանակներից, Аrmnews հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՀՀ ԿԲ նախկին ղեկավար Բագրատ Ասատրյանը:
«Չեմ կարծում, որ հարկավոր է շատ անհանգստանալ: Հուսով եմ, որ ԿԲ-ն չի միջամտի և թույլ կտա, որպեսզի այդ տատանումները տեղի ունենան», – ասել է նա:
Նա նաև ավելացրել է, որ խոսքը միայն 2-3 տոկոսային կետերի մասին է, և ողջ տարվա ընթացքում փոխարժեքային տատանումները տեղի են ունենում այդ դիապազոնում: Ասատրյանի կարծիքով՝ դրամի արժեզրկումը չի կարող ազդել գնաճի վրա, քանի որ դրամը թուլացել է ընդամենը մի քանի տոկոսով, և այդ երևույթը ժամանակավոր բնույթ է կրում:
ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների համաձայն՝ 2011 թ.-ի հոկտեմբերին միջին հաշվարկային փոխարժեքը կազմել է 1 դոլարի դիմաց 376,45 դրամ, ինչը 4.5 տոկոսով ավել է նախորդ հոկտեմբերին գրանցված ցուցանիշից (360,28 դրամ):-0-