Հայաստանի առևտրային բանկերի և ՎԿ արտաքին պարտքը III եռամսյակում աճել է 10,1%-ով ՝ հասնելով 776,1 մլն դոլարի
ԵՐԵՎԱՆ, 13 դեկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի առևտրային բանկերի և վարկային կազմակերպությունների արտաքին պարտքը 2011 թվականի երրորդ եռամսյակի արդյունքներով կազմել է 776,1  մլն դոլար՝ երկրորդ եռամսյակի 705 մլն դոլարի դիմաց՝ աճելով 10,1 տոկոսով։
Համաձայն 2011 թվականի երրորդ եռամսյակի «Հայաստանի Կենտրոնական բանկի բանբերի», նշված ժամանակահատվածում առևտրային բանկերը և վարկային կազմակերպությունները 554,7 մլն դոլարի արտաքին փոխառություններ են ներգրավել։
Միաժամանակ հաշվետու ժամանակահատվածում առևտրային բանկերի և վարկային կազմակերպությունների կողմից արտաքին պարտքի սպասարկմանն է ուղղվել  471,6 մլն դոլար։
Աղբյուրի համաձայն, երրորդ եռամսյակի վերջում առևտրային բանկերի և վարկային կազմակերպությունների հիմնական վարկատու երկրներն են եղել Ռուսաստանը, որի տեսակարար կշիռը ընդհանուր պարտքում կազմել է 16,9 տոկոս (նախորդ եռամսյակի 13,6 տոկոսի դիմաց), Լյուքսենբուրգը՝ 12.2 տոկոս, Գերմանիան՝ 6,6 տոկոսով՝ 7.6 տոկոսի դիմաց, Ֆրանսիան` 5,5 տոկոս՝ 6 տոկոսի դիմաց և Նիդեռլանդները՝ 5,2 տոկոս՝ նախորդ եռամսյակի 5,7 տոկոսի դիմաց: Բացի այդ, երրորդ եռամսյակում շուրջ 30,5 տոկոսի վարկ են տրամադրել միջազգային կազմակերպությունները:
Հայկական ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից ներգրաված վարկային միջոցների միջին կշռված տոկոսադրույքը հաշվետու ժամանակահատվածում երրորդ եռամսյակի անփոփոխ է մնացել՝ 5,2 տոկոս:
Միաժամանակ արտաքին վարկերի շուրջ 55 տոկոսը բաժին է ընկնում լողացող տոկոսադրույքով վարկերին (LIBOR, EURIBOR, ԿԲ պետական պարտատոմսեր) մոտ 4.3 տարի մարման միջին ժամկետով։
Միևնույն ժամանակ հաշվետու ժամանակահատվածում կարճաժամկետ վարկերի տեսակարար կշիռն աճել է և կազմել ներգրված վարկերի 13.5 տոկոսը: -0-