ՀՀ ՀՆԱ-ի ընդհանուր անկումը վերջին հինգ տարիների ընթացքում կազմել է մինուս 0,8%. նախկին վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 փետրվարի. /ԱՌԿԱ/. Վերջին հինգ տարիների ընթացքում Հայաստանում ՀՆԱ-ի գրանցված ընդհանուր անկումը կազմել է մինուս 0,8 տոկոս, կարծում է ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը:
Միաժամանակ, ինչպես հայտնեց նախկին վարչապետը, ՀՆԱ-ի կուտակային աճի շուրջ իր հաշվարկների համաձայն, այդ տարիների ընթացքում երկրի համախառն արտադրությունը պետք է կրկնապատկվեր:
Ըստ նրա, 2008թ.-ին ՀՆԱ-ի աճը պաշտոնական տվյալների համաձայն, կազմել է 6,8 տոկոս, 2009թ.-ին՝ 14,5 տոկոս անկում, բացասական տարբերությունը՝ 7,7 տոկոս: 2010թ.-ին համախառն արտադրանքի աճը կազմել է 1 տոկոս, իսկ 2011թ.-ին գրանցվել է 5,9 տոկոսանոց անկում: «Եթե գումարենք այդ բոլոր թվերը կստանանք 0,8 տոկոսանոց անկում»,- ասել է Բագրատյանը:
ՀՀ ԱՎԾ տվյալների համաձայն, Հայաստանի ՀՆԱ-ի աճը շուկայական գներով 2008թ.-ին կազմել է 6,9 տոկոս, 2009թ.-ին անկումը՝ 14,1 տոկոս, իսկ 2010թ.-ին ՀՆԱ-ի աճը կազմել է 2,1 տոկոս: Ընդ որում ՀՀ ՀՆԱ-ի աճի բյուջետային ցուցանիշը 2011թ.-ին նախատեսված է 4,6 տոկոսի չափով:
Ըստ վիճակագրական ծառայության տվյալների, Հայաստանում 2011թ.-ին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի աճը, 2010թ.-ի համեմատ, կազմել է 5,9 տոկոս: -0-