ԱՄՆ բորսաները շաբաթվա վերջին առքուվաճառքները աճով են ավարտել
ԵՐԵՎԱՆ, 18 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. ԱՄՆ ֆոնդային ինդեքսները ուրբաթ աճ ցուցադրեցին՝ օգոստոսի 17-ին, կայացած առևտրային նստաշրջանի արդյունքում՝ ԱՄՆ-ից և Եվրոպայից ստացված ուժեղ վիճակագրական տվյալների, ինչպես նաև ԳԴՀ-ի կողմից եվրոյին աջակցելու ձգտման վերաբերյալ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հայտարարությունների ֆոնին, վկայում են առքուվաճառքների տվյալները, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Առքուվաճառքների արդյունքում Dow Jones արդյունաբերական ինդեքսն աճել է 0,19 տոկոսով և կազմել է 13274,97 կետ։ Բարձր տեխնոլոգիական NASDAQ-ը բարձրացել է 0,46 տոկոս և հասել է 3076,59 կետի։  S&P 500 լայն շուկայի ինդեքսն ավելացրել է  0,21 տոկոս՝ կազմելով 1418,49 կետ:
Ուրբաթ ներդրողներին ուրախացրել են ցուցիչների տվյալները, որոնք վկայում են ԱՄՆ տնտեսության իրավիճակի բարելավման մասին:
Այսպիսով, ԱՄՆ-ի գերազանցող տնտեսական ցուցանիշների ցուցիչը, որն առաջիկա կես տարվա ընթացքում երկրի տնտեսության զարգացման միտում է արտացոլում, հուլիսին ավելացել է 0,4 տոկոսով՝ հունիսին 0,4 տոկոսով նվազումից հետո: Ցուցանիշն ավելի լավ է գտնվել վերլուծաբանների կանխատեսումից, ովքեր 0,2 տոկոսանոց աճ էին կանխատեսում: