Ոսկին զգալիորեն թանկացել է ԱՄՆ Դաշնային պահուստի լուրերի ֆոնին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Ոսկու գինը զգալիորեն բարձրացել է հինգշաբթի օրվա առքուվաճառքի ավարտին` ներդրողները հետ են գնել չորեքշաբթի առքուվաճառքի փակումից հետո ԱՄՆ Դաշնային պահուստից` թանկարժեք մետաղում ներդրումների աճի վերաբերյալ ստացված լուրերի հիման վրա, վկայում են բորսաների տվյալները։
Առքուվաճառքի ավարտին Նյու Յորքի Comex բորսայում ոսկու դեկտեմբերյան ֆյուչերսը թանկացել է 2 տոկոսով` տրոյական մեկ ունցիայի դիմաց կազմելով 1672.80 դոլար։
Ինչպես հայտնի է դարձել օգոստոսի մեկի ԱՄՆ ԴՊՀ նիստի արձանագրությունից, լրացուցիչ խթանող միջոցների կիրառման որոշումը կարող է բավականին արագ ընդունվել, եթե չլինեն տնտեսության վերականգնման տեմպերի ամրապնդման մասին վկայող տվյալներ։ «Ոսկին թանկացել է QEIII ակնկալիքների հիման վրա»,– կարծում է Չիկագոյում Kingsview Financial–ի ռազմավար Մեթ Զեմանը (Matt Zeman), ում մեջբերում են MarketWatch–ում։
Թանկարժեք մետաղի գնի բարձրացմանը նպաստեցին նաև ԱՄՆ–ի և եվրագոտու վիճակագրական տվյալները։ ԱՄՆ—ում հուլիսին նոր տների վաճառքները հունիսի չվերանայված ցուցանիշի համեմատ աճել են 6.3 տոկոսով, մինչդեռ վերլուծաբանները հաշվետու ամսում ակնկալում էին 4.3 տոկոսի աճ` 365 հազար միավորից մինչև 350 հազար։
Markit Economics հետազոտական կազմակեևրպության տվյալներով, արդյունաբերական արտադրության և ծառայությունների ոլորտի գործարար ակտիվության կոմպոզիտային ինդեքսն օգոստոսին, նախնական գնահատմամբ, աճել է 46.6 կետով` հուլիսի 46.5 կետից։ Տվյալները վերլուծաբանների կանխատեսումներից մի փոքր դրական էին, նրանք կարծում էին, որ ցուցանիշը պահպանվել է 46.5 կետում։
2011 թվականին ոսկու գնի աճը կազմել է գրեթե 10 տոկոս։ Արդյունքում մետաղի արժեքի աճի տասնմեկամյա ժամանակահատվածն ամենատևականն է, գոնե 1920 թվականից։ 2012 թվականի երկրորդ եռամսյակում ոսկու գինը նվազել է 4 տոկոսով։ Հուլիսի մեծածախ գինը Լոնդոնի բորսայում աճել է 1.8 տոկոսով։
Ոսկու գնի հիմնական աջակցության հիմնական գործոններն են Եվրոպայի պարտքային ճգնաժամը և տարբեր երկրներում գնաճի արագացումը։ -0-