Հայաստանը Doing Business վարկանիշում բարձրացել է 12 կետով և այժմ զբաղեցնում է 32-րդ հորիզոնականը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 հոկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Համաշխարհային բանկի և Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի հրապարակած Doing Business-ի տարեկան վարկանիշում Հայաստանը բարձրացել է 12 կետով և այժմ զբաղեցնում է 32-րդ հորիզոնականը:
Doing Business-ի պաշտոնական կայքում հրապարակված տվյալների համաձայն, նոր վարկանիշում Հայաստանը գտնվում է Նիդեռլանդների (31-րդ տեղ) և Բելգիայի (33-րդ տեղ) մեջտեղում՝ հետևում թողնելով Ֆրանսիային (34-րդ տեղ), Իսրայելին (38-րդ տեղ), Հարավաֆրիկյան Հանրապետությանը (38-րդ տեղ), Իսպանիային (44-րդ տեղ):
Բիզնեսի վարման համար ամենաբարենպաստ պայմաններ ստեղծելու առումով վարկանիշի առաջատարն է Սինգապուրը, որն այս հորիզոնականն է զբաղեցնում յոթերորդ տարին անընդմեջ: Վարկանիշի առաջին տասնյակում են ընդգրկվել նաև Հոնկոնգը, Նոր Զելանդիան, ԱՄՆ-ն, Դանիան, Նորվեգիան, Մեծ Բրիտանիան, Կորեայի Հանրապետությունը, Վրաստանն ու Ավստրալիան:
Արևելյան Եվրոպայի և№ Կենտրոնական Ամերիկայի երկրներն այս տարի ընդհանուր առմամբ առաջ են անցել Արևելյան Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի երկրներից: Այսպիսով՝ ՏՀԶԿ անդամ-երկրներից հետո այդ տարածաշրջանը երկրորդն է աշխարհում ձեռնարկատիրական գործունեություն ծավալելու համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու առումով: