Սարգսյանի կարծիքով 2013 թվականը Հայաստանի համար բեկումնային կլինի էլեկտրոնային վճարումների զարգացման համատեքստում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 հոկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կարծում է, որ քաղաքացիների մասնակցության ավելացման շնորհիվ 2013 թվականը Հայաստանի համար բեկումնային կլինի էլեկտրոնային վճարումների զարգացման համատեքստում:
«Առաջիկա տարիներին Հայաստանում բարեփոխումներ կանցկացվեն, որոնք կշոշափեն այդ սեկտորը: Առաջին հերթին, մենք հարկային սեկտորում ներդնում ենք էլեկտրոնային հաշվետվության համակարգ, ինչը ենթադրում է ընկերությունների ներկայացուցիչների էլեկտրոնային ստորագրությունների առկայություն»,- ուրբաթ «ԱՊՀ դրամական փոխանցումներ. զարգացման հեռանկարներ, նոր միտումներ և տեխնոլոգիաներ» թեմայով միջազգային համաժողովի ժամանակ ասաց վարչապետը:
Վարչապետի խոսքով՝ իրագործվող բարեփոխումների արդյունքում կտրուկ կբարձրանա համացանցից օգտվողների թիվը, որոնք էլեկտրոնային վճարումներ են կատարում, քաղաքացիների գրագիտության մակարդակը, ինչն ր հերթին լավ հիմք է էլեկտրոնային բանկինգի զարգացման ու դրամական փոխանցումների նոր միջոցներ իրականացնելու համար:
Կառավարության ղեկավարն ընդգծեց, որ գիտատեխնիկական առաջընթացի զարգացումը, էլեկտրոնային վճարումների հասանելիության մեծացումը, էլեկտրոնային դրամապանակների ի հայտ գալ, համացանցի օգտագործման նոր հնարավորությունները մարտահրավերներ են բանկային համակարգի համար, որոնք պետք է հետևեն տեխնոլոգիաների զարգացմանն ու նոր ծառայություններ ներդնեն:–0-