Մերքելը ԵՄ–ին անդամակցելու հարցը կքննարկի միայն այն ժամանակ, երբ ԵՄ–ն կհաստատի բյուջեն
ԵՐԵՎԱՆ, 24 հունվարի. /ԱՌԿԱ/. Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերքելը հայտարարել է, որ պատրաստ է քննարկել բրիտանացի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնի պահանջները միայն ԵՄ–ի հաջորդ 7 տարիների շրջանակային բյուջեն հաստատելուց հետո, հաղորդում է Банки.ру–ն։
«Դա արդարացի փոխզիջում կլինի»,– կարծում է Մերքելը` ավելացնելով, որ ԵՄ բյուջեի կարգավորման հարցն ավելի արդիական խնդիր է։
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնն իր պաշտոնական ելույթում հայտնել էր, որ Լոնդոնի և ԵՄ–ի միջև հարաբերությունների ծրագիր կա։ Նա չէր բացառել մինչև 2017թ.–ի վերջը Միությունում Բրիտանիայի անդամակցությունը վերանայելու մասին հանրաքվեի անցկացման հնարավորությունը։ Հանրաքվեն նախատեսվում է անցկացնել 2015թ.–ին նախատեսված խորհրդարանական ընտրություններից անմիջապես հետո։
Քեմերոնն ընդգծել էր, որ ԵՄ առաջնորդները պետք է նոր փաթեթ մշակեն ԵՄ անդամ–երկրներին ավելի շատ լիազորություններ տալու մասին օրենքների, ինչպես նաև նոր պայմանագիր մշակեն լիազորությունները Բրյուսելի և Լոնդոնի միջև  բաշխելու մասին։
Բացի ԵՄ–ի կողմից առաջադրվող պայմաններից, Քեմերոնն առաջվա պես պատրաստ է վետոյի իր իրավունքը կիրառել ԵՄ–ի յոթնամյա բյուջեի նախագծի համար, որի շուրջ ԵՄ երկրների առաջնորդները չեն կարող համաձայնության գալ նախորդ տարվանից ի վեր։ Բյուջեի նախագծի հետ Քեմերոնի անհամաձայնության գլխավոր պատճառը ԵՄ պաշտոնյաների չափազանց մեծ ծախսերն են, որոնք պետք է զգալիորեն կրճատվեն։ Քեմերոնն օրինակ է բերում այն երկրներին, որոնք ստիպված են ճգնաժամի պատճառով կոշտ տնտեսման միջոցներ ձեռնարկել, և ԵՄ պաշտոնյաները պարտավոր են բոլորի համար օրինակ ծառայել։
Սակայն բրիտանական կառավարության վիճակագրության համաձայն, Միացյալ Թագավորության կառավարությունը 7,3 տոկոսով ավելացրել է 2012–2013թթ.–ի ծախսերը` նախորդ ֆինանսական տարվա համեմատ, ինչը բյուջեի կրճատման վեճում, ըստ վերլուծաբանների, սառը ցնցուղ կլինի բրիտանացի վարչապետի համար։ –0–