Հայկական երեք ապահովագրական ընկերությունների ԱՊՊԱ փոխհատուցումների վճարները 2013 թ.–ի առաջին եռամսյակում կազմել են ավելի քան 1,9 մլրդ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ապրիլի. /ԱՌԿԱ/.  Հայկական երեք ապահովագրական ընկերությունների ԱՊՊԱ փոխհատուցումների վճարները 2013 թվականի առաջին եռամսյակում կազմել են ապահովագրական շուկայի փոխհատուցումների ողջ ծավալի 68,7 տոկոսը կամ ավելի քան  1,9 մլրդ  դրամ, նշվում է Հայաստանի ավտոապահովագրողների բյուրոյի կայքում։
Հայաստանում գործող բոլոր յոթ ապահովագրական ընկերությունների փոխհատուցումների ընդհանուր ծավալը 2013 թվականի հունվար–մարտ ամիսներին կազմել է մոտ 2 763,6 մլն դրամ
Տվյալների համաձայն, ԱՊՊԱ փոխհատուցումների վճարների ծավալով առաջին տեղում է «Ռոսգոսստրախ–Արմենիա» ապահովագրական ընկերությունը 878,8 մլն դրամի չափով։ Այնուհետև ԻՆԳՈ Արմենիան է` ավելի քան 658,8 մլն դրամով և Ռեսոն` ավելի քան 363 մլն դրամով։
Միաժամանակ հաշվետու ժամանակահատվածում առաջատար եռյակի ԱՊՊԱ փոխհատուցման հայտերի թիվը 9750 է կազմել։