Հայկական բորսայի զարգացումը խթանում է օտարերկրյա ներդրումների ներհոսքը կապիտալի շուկա. Fidelity Investments
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ապրիլի. /ԱՌԿԱ/.  NASDAQ OMX Արմենիա բորսայի զարգացումը թույլ կտա ավելացնել օտարերկրյա ներդրումների ծավալները կապիտալի հայկական շուկայում, կարծում է Fidelity Investments ընկերության պորտֆելային մենեջեր, զարգացող շուկաների ռազմավարության փոխնախագահ, Ամերիաբանկի տնօրենների խորհրդի անկախ անդամ Ռոբերտ ֆոն Ռեկովսկին։
«ԱՊՀ այլ երկրների հաեմատ Հայաստանը տնտեսական աճի բավական լավատեսական տեմպեր է ցուցադրում, սակայն այսօրվա դրությամբ արժեթղթերի շուկայում ներդրումների հնարավորությունները բավականին սահմանափակ են»,– ասաց նա։
Ֆոն Ռեկովսկիի խոսքով` տնտեսական աճի բարձր տեմպերը զարգացող երկրների հիմնական մասում չեն ուղեկցվում ֆոնդային շուկաների զարգացմամբ, ինչը հաճախ հիասթափություն է առաջացնում ներդրողների շրջանում։
Փորձագետը նշեց, որ ներկայում Հայաստանում ներդրումների հիմնական ծավալը բաժին է ընկնում ուղիղ ներդրումներին։
«Գոյություն ունի նաև միջոցների ներդրում պետպարտատոմսերում, կորպորատիվ պարտատոմսերում և բաժնետոմսերում։ Սակայն Հայաստանի կապիտալի շուկան առաջվա պես մեծ չէ` տարածաշրջանի երկրների համեմատ»,– ընդգծեց նա։
Այդ կապակցությամբ ֆեն Ռեկովսկին հույս հայտնեց, որ Հայաստանի արժեթղթերի շուկան կօգնի աշխուժացնել կուտակային կենսաթոշակային համակարգի ներդրումը։
Ռոբերտ ֆոն Ռեկովսկին Հայաստան է ժամանել ապրիլի 19-ին, որպեսզի
Ամերիաբանկի կազմակերպած «Գլոբալ տնտեսական հեռանկարներն ու զարգացող շուկաների դերը» թեմայով քննարկման ժամանակ իր հարուստ փորձն ու գիտելիքները փոխանցի հայ ձեռնարկատերերին։
Fidelity Investments–ը աշխարհի ամենամեծ ընկերություններից մեկն է ֆինանսական ծառայությունների շուկայում։ 2012 թվականի դեկտեմբերի տվյալներով ընկերության ակտիվների ծավալը հասել է 1.4 տրլն դոլարի։
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ–ն ունիվերսալ բանկ է, որը տրամադրում է ներդրումային, կորպորատիվ և մանրածախ բանկային ծառայություններ բանկային լուծումների համալիր փաթեթի տեսքով։ «Ամերիաբանկը» Հայաստանի առաջին ներդրումային բանկն է և, 2007 թվականից սկսած, նորարարական բանկային ծառայությունների լայն շրջանակ է տրամադրում։ –0–