Հայկական բանկերում դեպոզիտների համախառն ծավալը 2013թ.–ի առաջին եռամսյակում աճել է 12,4%–ով` մինչև 1 279,3 մլրդ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 մայիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայկական բանկերում իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց համախառն դեպոզիտները 2013 թվականի առաջին եռամսյակում աճել է 12,4%–ով` մինչև 1 279,3 մլրդ դրամ։
Ինչպես վկայում են «ԱՌԿԱ» գործակալության պատրաստած «Հայաստանի բանկեր» ամփոփագրի` 2013 թվականի առաջին եռամսյակի տվյալները, ըստ իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց ավանդների, առաջատարների հնգյակում են հետևյալ բանկերը` Ամերիաբանկը, HSBC Բանկ Հայաստանը, Արդշինինվեստբանկը, ՎՏԲ–Հայաստան բանկը և Յունիբանկը։
Այդ բանկերին բաժին է ընկնում բոլոր ավանդների մոտ կեսը։
Դեպոզիտների մեծությամբ 2013 թվականի առաջին եռամսյակի արդյունքներով, առաջատար է Ամերիաբանկը։
Այդ բանկի դեպոզիտների ծավալն աճել է նախորդ եռամսյակի համեմատ 14,57 տոկոսով և կազմել շուրջ 186,3 մլրդ դրամ։
Այնուհետև ոչ մեծ տարբերությամբ HSBC Հայաստան Բանկն է` դեպոզիտների 143,2 մլրդ դրամ ծավալով (դեպոզիտների համախառն ծավալում մասնաբաժինը` 11,2% )։
Երրորդն Արդշինինվեստբանկն է, որի դեպոզիտները կազմել են շուրջ 121,8 մլրդ դրամ` ավելանալով 9,52 տոկոսով։
ՎՏԲ–Հայաստան Բանկի դեպոզիտները նախորդ տարվա արդյունքներով աճել են 9,08 տոկոսով` կազմելով մոտ 116,2 մլրդ դրամ։
Առաջատարների հնգյակը եզրափակում է Յունիբանկը։ Բանկի իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց դեպոզիտների ծավալն ավելացել է 8,6 տոկոսով և կազմել է 110 մլրդ դրամ։
2013 թվականի մարտի 31–ի դրությամբ Հայաստանում գրանցված է եղել 21 առևտրային բանկ` 465  մասնաճյուղերով։ ($1 – 416,69 դրամ է) –0–