Կենտորնական Դեպոզիտարիան հայտարարել է Հայաստանի դեպոզիտար համակարգի գործունեության նոր մոդելի մեկնարկը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 մայիսի. /ԱՌԿԱ/. Կենտորնական Դեպոզիտարիան (ՀԿԴ) շաբաթ օրը հայտարարել է Հայաստանի դեպոզիտար համակարգի գործունեության նոր մոդելի մեկնարկը:
«Այս բարեփոխումը ուղղված է առաջին հերթին թողարկողների և արժեթղթերի սեփականատերերի սպասարկման բարելավմանը և իրավունքների առավել արդյունավետ իրականացմանն ու պահպանմանը: Արդյունքում Հայաստանում դեպոզիտար գործունեությունը համապատասխանեցվել է լավագույն միջազգային չափանիշներին, ապահովվել է անվտանգության և արդյունավետության առավել բարձր մակարդակ»,–ծրագրի պաշտոնական գործարկման արարողության ընթացքում ասել է ՀԿԴ տնօրեն Վահան Ստեփանյանը։
Ստեփանյանն ավելացրել է, որ այս ծրագրի մշակումը շատ աշխատատար է եղել և մեկնարկել է 2009թ.–ին` տվյալ ոլորտի միջազգային փորձի և Հայաստանի բոլոր պահանջների ուսումնասիրությամբ, իսկ 2011թ.–ին մի քանի տարբերակներից ընտրվել է երկրի համար առավել հարմար մեխանիզմը։
Նոր մոդելի շրջանակում, ՀԿԴ-ն՝ նոր հատուկ ծրագրային ապահովման, ինչպես նաև համակարգչային և անվտանգության կատարելագործված համակարգերի շնորհիվ ապահովելու է Հայաստանում բաժնետիրական ընկերությունների ռեեստրերի կենտրոնացված վարում, արժեթղթերի պահառություն, ինչպես նաև բորսայական գործարքների քլիրինգը և վերջնահաշվարկը:
Ռեեստրի վարման և արժեթղթերի պահառության ծառայությունները հաճախորդներին մատուցվելու են հաշվի օպերատորների՝ ՀԿԴ-ի հետ համապատասխան պայմանագրեր կնքած ներդրումային ընկերությունների և բանկերի, միջնորդությամբ:
Ծառայությունների այդպիսի միջնորդավորումը թողարկողների և ներդրողների համար առավել հասանելի կդարձնի դեպոզիտար ծառայությունները Հայաստանի մարզերում, կնպաստի ռիսկերի առավել արդյունավետ կառավարմանը, համակարգի վերահսկելիության, ինչպես նաև հաճախորդների սպասարկման մակարդակի բարձրացմանը և լրացուցիչ մրցակցություն կստեղծի հաշվի օպերատորների միջև` հաճախորդների համար կորպորատիվ և ներդրումային բանկային ծառայությունների ամբողջական փաթեթների մշակման ոլորտում:
Ըստ Վահան Ստեփանյանի` Հայաստանի դեպոզիտար համակարգի այս բարեփոխումները հնարավոր դարձան ՀԿԴ-ի մասնագետների, NASDAQ OMX խմբի մեր գործընկերների ջանքերի և ՀՀ Կենտրոնական Բանկի աջակցության շնորհիվ։
«Սյժմ հպարտությամբ հայտարարում ենք, որ մեզ հաջողվել է համապատասխանեցնել այն միջազգային լավագույն չափանիշներին, բարձրացնել համակարգի հուսալիությունը և գործառնությունների արդյունավետությունը, ինչպես նաև դեպոզիտար ծառայությունների հասանելիությունը ՀՀ մարզերում»,– ասել է նա։
Դեպոզիտոր ծառայությունների տվյալ համակարգը գործում է Էստոնիայում, Աֆրիկայի և Կարիբյան ավազանի մի քանի երկրներում։
NASDAQ OMX Արմենիա ֆոնդային բորսային արժույթի առքուվաճառքի արտոնագիրը ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից տրամադրվել է 2005 թվականի նոյեմբերի 7–ին, իսկ արժութային հարթակում առուվաճառքները պաշտոնապես մեկնարկել են 2005 թվականի նոյեմբերի 15–ին։–0–