Հայաստանի ՎԿ–ների կողմից գյուղատնտեսության վարկավորման ծավալն ավելացել է 2,9%–ով` հասնելով 35,8 մլրդ դրամի
ԵՐԵՎԱՆ, 19 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի վարկային կազմակերպությունները 2013 թվականի ապրիլի վերջի դրությամբ գյուղատնտեսությանը մոտ 35,8 մլրդ դրամի վարկ են տրամադրել, ինչը մարտի վերջի ցուցանիշից շատ է 2,9 տոկոսով, տեղեկանում ենք Հայաստանի Կենտրոնական բանկի ամենամսյա տեղեկատուից։
Միաժամանակ բուսաբուծության ոլորտ ուղղված վարկերն ապրիլի վերջին կազմել են 16,9 մլրդ դրամ` մարտի 16,3 մլրդ դրամի դիմաց, իսկ անասնաբուծությանն ուղղված վարկերը` 18 մլրդ դրամ` 17,6 մլրդ դրամի դիմաց։
Միաժամանակ վարկային կազմակերպությունների կողմից առևտրի վարկավորման ծավալն ապրիլի վերջին կազմել է 20,6 մլրդ դրամ, ինչը մարտի ցուցանիշից պակաս է 1,5 տոկոսով։ Միաժամանակ, ապրիլին վարկային ներդրումներն առևտրում կազմել են 17,4 մլրդ դրամ, իսկ մեծածախ առևտրում` գրեթե  2,9 մլրդ դրամ։
ԿԲ–ի համաձայն` վերամշակող արդյունաբերության վարկավորման ծավալը հաշվետու ժամանակահատվածի վերջին կազմել է 9,6 մլրդ դրամ` մարտի համեմատ կրճատվելով  0,1 տոկոսով։ Հատկանշական է, որ այս ճյուղի վարկավորման հիմնական մասը բաժին է ընկել սննդի արդյունաբերությանը` կազմելով մոտ 3,6 մլրդ դրամ։