Մոսկվայի բանկն իրեն է վերադարձրել ԳՈՒՄ–ի բաժնետոմսերի փաթեթը և նախատեսում է վաճառել դրանք
ԵՐԵՎԱՆ, 30 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Մոսկվայի բանկը, որը ՌԴ–ում ակտիվներով վեցերորդն է, վերադարձրել է «ԳՈՒՄ առևտրի տան» բաժնետոմսերի գրեթե 3 տոկոսը և դարձել է 5–տոկոսանոց փաթեթի սեփականատեր, սակայն այդ բիզնեսը զարգացնել չի ծրագրում, իսկ արժեթղթերը ցանկանում է վաճառել։
«ԳՈՒՄ առևտրի տունը» գրանցվել է 1991 թվականին, Գլխավոր ունիվերսալ խանութի սեփականաշնորհումից հետ (մինչև 1953 թվականը` Վերին առևտրային շարքեր)։ 2004 թվականին «Ալֆա գրուպը» (ի դեմս «Խաչմերուկ» ԱՏ) վաճառել է «ԳՈՒՄ» առևտրային տան բաժնետոմսերի հսկիչ փաթեթը (ավելի քան 50.2 տոկոս) Bosco di Ciliegi խմբին, որը գործարար Միխայիլ Կուսնիրովիչին և նրա ընտանիքին ենթակա «լյուքս» կարգի հագուստի ռուսական շուկայի առաջատարներից է։ Գործարքի գումարը փորձագետները գնահատել են 110-120 միլիոն դոլար։
Ինչպես «Փրայմ» գործակալությանն է հայտնել Մոսկվայի բանկի ներկայացուցիչը, 2008 թվականին բանկը ձեռք է բերել ԳՈՒՄ–ի բաժնետոմսերի 5 տոկոսը, որոնց մեծ մասը այնուհետև մի շարք գործառնությունների արդյունքում անցել են «հատուկ վարձակալողների» սեփականություն, հայտնում է «Նովոստի–Արմենիան»` հղում անելով ՌԻԱ Նովոստիին։
«Այժմ խնդրահարույց ակտիվների հետ աշխատանքի շրջանակներում տվյալ ընկերությունները բանկին են վերադարձրել «ԳՈՒՄ ԱՏ» ԲԲԸ–ի բաժնետոմսերը` սեփական պարտքի մասնակի մարման հաշվին»,– ավելացրել է գործակալության զրուցակիցը։
Ըստ նրա, բանկը չի ծրագրում զարգացնել իր համար ոչ պրոֆիլային բիզնեսը, մասնավորապես` ավելացնել բաժնետոմսերի մասնաբաժինը։ «Ձեռք բերված փաթեթը ծրագրվում է իրացնել»,– ասել է Մոսկվայի բանկի ներկայացուցիչը։ -0-