ՌԴ ԿԲ–ն համակարգային նշանակության բանկերի ցուցակը կարող է հրապարակել 2014 թ.–ի սկզբին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. ԿԲ–ն մտադիր է համակարգային նշանակության  ռուսական բանկերի ցուցակին միանալու համար անհրաժեշտ չափանիշները հրապարակել այս տարեվերջին – հաջորդ տարեսկզբին։ Այս մասին, ելույթ ունենալով բանկիրների հետ հանդիպմանը, ասել է Ռուսաստանի բանկի առաջին փոխնախագահ Ալեքսեյ Սիմանովսկին, հաղորդում է Банки.ру–ի թղթակիցը։
«Մեզ մոտ ստեղծվել կամ գործողության է անցել համակարգային նշանկության  կազմակերպությունների վերահսկողության դեպարտամենտը… Սահմանման հարցի լուծումն արդեն մոտ է… Ֆորմալացումը Կենտրոնական բանկի կենտրոնական մարմնի մակարդակով կայացել է»,– ասել է Սիմանովսկին։
ԿԲ աառջին փոխնախագահի խոսքով, կարգավորիչը կարող է հրապարակել համակարգային նշանակության բանկերի ցուցակն արդեն 2014 թվականի սկզբին։ «Շեշտադրումն արվում է (բանկի նշանակության գնահատման հարցում`  խմբ.) ակտիվների և միջբանկային կապերի վրա»,– պարզաբանել է Սիմանովսկին։ Նա ավելացրել է, որ համակարգային նշանակության սկզբունքների նախապատրաստման հարցում ինքը հենվում է միջազգային փորձի վրա։ «Այնտեղ հինգ դիրք կա, յուրաքանչյուր դիրքն ունի երեքական ենթադիրք։ Այդ իմաստով մեզ համար ավելի դյուրին կլինի»,– հայտարարել է առաջին փոխնախագահը, չպարզաբանելով, սակայն, թե ինչով է տարբերվելու  ռուսական ԿԲ–ի մոտեցումը։
«Սա առայժմ միայն առաջարկություն է, այլ ոչ թե լուծում»,– նկատել է Սիմանովսկին։
Համակարգային նշանակության բանկերի ցուցակը կթարմացվի տարին մեկ անգամ, ավելացրել է նա։
2014 թվականի փետրվարի 1–ից կարգավորիչի կողմից սահմանված բանկերը, որոնք համակարգային նշանակության են, կփոխանցվեն ԿԲ համապատասխան դեպարտամենտի վերահսկողությանը, պարզաբանել է Սիմանովսկին։ -0-