Ավելի քան 100 հազար դոլար կներդրվի ՀԿԴ–ի և NASDAQ OMX Արմենիայի արդյունավետության բարձրացման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 20 հունվարի. /ԱՌԿԱ/. Ավելի քան 100 հազար դոլար կներդրվի 2014 թ.–ին Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիայում և NASDAQ OMX Արմենիա հայկական ֆոնդային բորսայում` այդ կառույցների աշխատանքի արդյունավետության բարձրացման համար, լրագրողներին տեղեկացրել է ֆոնդային բորսայի տնօրեն Կոնստանտին Սարոյանն` ամփոփելով 2013 թ.–ի արդյունքները։
«Մենք լուրջ ներդրումներ ենք նախատեսում ինչպես ՀԿԴ–ում, այնպես էլ բորսայում` այդ համակարգերն ավելի արդյունավետ դարձնելու համար։ Այդ ներդրումները միանշանակ կգերազանցեն 100 հազար դոլարը», – ասել է Սարոյանը։
Ներկայացնելով 2014 թ.–ի մյուս նախագծերը` Սարոյանն, առաջին հերթին, նշել է միջազգային կազմակերպությունների թողարկած արժեթղթերի ցուցակման անցկացումը։
«Մենք նախատեսում ենք կապիտալի հայկական շուկան դարձնել ավելի հասանելի օտարերկրյա ներդրողների և ֆինանսական կազմակերպությունների և, ինչու ոչ, հասարակության համար», – նշել է նա։
Նրա խոսքերով` շատ կարևոր է այս տարվա առաջին եռամսյակում NASDAQ OMX Արմենիայում իրականացնել հայկական եվրապարտատոմսերի ցուցակում, որպեսզի դրանք հասանելի դառնան երկրում։
Նրա խոսքերով` այս տարվա մեկ այլ կարևոր խնդիր է օտարերկրյա համակարգերում օտարերկրյա ներդրողների համար հայկական ընկերությունների արժեթղթերի հասանելիության ապահովումը։
Սարոյանը տեղեկացրել է նաև ևս մեկ նախագծի մասին, որն իրականացվում է ՀՀ ֆինանսների նախարարության հետ համատեղ։ Դա Գանձապետական պահառու համակարգի օն–լայն տարբերակի մշակումն է, երբ ցանկացած մարդ կարող է գրանցվել և ձեռք բերել այն պարտատոմսերը, որոնք առաջարկում է գանձապետարանը։
Գործարքների դիմաց վճարումներն իրականացվելու են պլաստիկ քարտերի և բանկում անձնական հաշվից իրականացվող փոխանցումների միջոցով։
Սարոյանը հատկապես կարևորել է 2014 թ.–ի չորրորդ եռամսյակում նախատեսված Genium INET առևտրային համակարգի գործարկումը։
«Սա աշխարհի ամենաարագ բորսային համակարգն է, որն օգտագործում է Սինգապուրի բորսան, Ավստրալիայի բորսան, ինչպես նաև NASDAQ OMX խմբում ներառված բորսաներն ու Մերձբալթյան երկրների բորսաները», – նշել է նա։
Սկզբնական փուլում այդ համակարգը կկիրառվի պետական պարտատոմսերի առաջնային աճուրդների համար, իսկ հետագայում նախատեսվում է այնտեղ տեղափոխել նաև երկրորդային շուկան, որը ներառում է կորպորատիվ պարտատոմսեր և բաժնետոմսեր։
Անդրադառնալով 2015 թ.–ի նախագծերին` հայկական ֆոնդային բորսայի տնօրենը նշել է այլ բորսաների հետ կապ հաստատելու անհրաժեշտությունը` դրանցում հայկական առևտուրն ավելի նկատելի դարձնելու և շուկայի մասնակիցների համար հայկական շուկան ավելի հասանելի դարձնելու նպատակով։
Սարոյանի խոսքերով` հաջորդ տարի նախատեսվում է ավարտել նաև IOSCO (Արժեթղթերի հանձնաժողովի միջազգային կազմակերպություն) և ISO 27 000 (միջազգային ստանդարտների սերիա, որը ներառում է տեղեկատվական անվտանգության չափորոշիչներ, որոնք հրապարակվել են Ստանդարտացման միջազգային կազմակերպության (ISO) և Միջազգային էլեկտրատեխնիկական հանձնաժողովի (IEC) հետ համատեղ) ստանդարտների համապատասխանությանն ուղղված աշխատանքը։
«Նախագծերը հավակնոտ են, ժամանակը` քիչ, սակայն կարծում եմ, որ դրանք անիրատեսական չեն։ Դրանք իրատեսական են, եթե մենք կարողանանք աշխատել ինտենսիվ կերպով…», – ասել է Սարոյանը։
Նախորդ տարվա բացթողումների թվում նա նշեց որոշ նախագծեր սահմանված ժամկետներում կատարելու անհնարինությունը, այդ նախագծերից են` Reuters և Bloomberg միջազգային տեղեկատվական համակարգերում «Հայկական շուկա» էջի ստեղծումը, որը տեղափոխվել է ընթացիկ տարի։
NASDAQ ОМХ Արմենիան (մինչև 2009թ. հունվարի 27-ը` «Հայաստանի Ֆոնդային Բորսա») հիմնադրվել է 2001թ.–ին՝ 21 բրոքերական (դիլերական) ընկերությունների կամավոր միավորման բազայի հիման վրա՝ որպես ինքնակարգավորվող կազմակերպություն: 2007թ.–ի նոյեմբերին ֆոնդային բորսան վերակազմավորվեց բաց բաժնետիրական ընկերության: 2008թ.–ի հունվարի 7-ից NASDAQ ОМХ ընկերությունը՝ ստեղծված ամերիկյան NASDAQ բորսայի և սկանդինավյան OMX բորսային օպերատորի միավորմամբ, NASDAQ ОМХ Արմենիա ֆոնդային բորսայի 100 % բաժնետոմսերի սեփականատերն է:
2005թ.-ի նոյեմբերի 7-ին NASDAQ OMX Արմենիա ֆոնդային բորսային ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից արժույթի առուվաճառքի աճուրդների կազմակերպման լիցենզիա էր տրամադրվել, իսկ արժութային հարթակում առուվաճառքը պաշտոնապես մեկնարկեց 2005թ.-ի նոյեմբերի 15-ին  ($1-ը` 406,25 դրամ)։ –0–