Արդշինինվեստբանկի զուտ շահույթը 2013թ.-ին կազմել է 6,5 մլրդ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 հունվարի. /ԱՌԿԱ/. Արդշինինվեստբանկի զուտ շահույթը 2013 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կազմել է 6,5 մլրդ ՀՀ դրամ՝ 2,3 անգամ գերազանցելով նախորդ տարվա համադրելի ժամանակահատվածի ցուցանիշը, հաղորդում է բանկի մամուլի ծառայությունը:
Միաժամանակ բանկի ակտիվները հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել են 271 մլրդ. դրամ։ Տվյալ ցուցանիշը, նախորդ տարվա համեմատ, ավելացել է 72,3 մլրդ. դրամով կամ 36,4%-ով։
Արդշինինվեստբանկի վարկային պորտֆելը 2013 թ.–ի ավելացել է 41,5 մլրդ դրամով կամ 31 տոկոսով` դեկտեմբերին վերջին կազմելով 176,1 մլրդ դրամ։ 2013 թ.–ի դեկտեմբերի 31–ի դրությամբ հաճախորդների միջոցները կազմել են 153,2 մլրդ դրամ, աճը` 38,8 մլրդ դրամ կամ 23,3 տոկոս։
Հաշվետու ամսաթվին սեփական կապիտալը կազմել է 44,2 մլրդ դրամ` 2012 թ.–ի համեմատ ավելանալով 8,4 մլրդ դրամով կամ 23,3 տոկոսով։
Հաղորդագրության մեջ նշվում է նաև, որ միջազգային ֆինանսական կառույցների հետ հարաբերությունների զարգացման արդյունքում Արդշինինվեստբանկին հաջողվեց ներգրավել լրացուցիչ ոչ գանձապետական բնույթի երկարաժամկետ միջոցներ հետևյալ ֆինանսական կազմակերպություններից` World Business Capital (WBC)` 10 մլն դոլար, Asian Development Bank (ADB)` 6 մլն դոլար, Atlantic Forfaitierungs` 2,9 մլն եվրո, Citibank` 2,3 մլն դոլար, Ռոսսելխոզբանկ` 1,2 մլն դոլար, Landesbank` 0,5 մլն եվրո։
Տարեվերջի դրությամբ բանկի մշտական ակտիվ հաճախորդների քանակն աճել է 19.4% (շուրջ 221 հազ. հաճախորդ):
«Արդշինինվեստբանկ» ՓԲԸ–ն ՀՀ ԿԲ–ից բանկային գործունեություն իրականացնելու արտոնագիր է (N 83) ստացել 2003 թ.–ի փետրվարի 27–ին։ Հայաստանում գործում է բանկի 49 մասնաճյուղ, վեց մասնաճյուղ` ԼՂՀ–ում և ներկայացուցչություն` Փարիզում։–0–