ՎՏԲ-Հայաստան բանկը 2013 թվականի արդյունքներով առաջատարն է ժամկետային ավանդներով
ԵՐԵՎԱՆ, 26 փետրվարի. /ԱՌԿԱ/. 2013 թվականի արդյունքներով ՎՏԲ-Հայաստան բանկը հանդիսանում է առաջատարը Հայաստանի բանկային համակարգում ֆիզիկական անձանցից ներգրաված ժամկետային ավանդների ծավալով, հայտնում են ընկերության մամուլի ծառայությունից:
Ինչպես նշված է հաղորդագրության մեջ, ծավալների աճը պայմանավորված է ավանդների գրավիչ պայմաններով, որոնք թույլ են տալիս ավանդատուներին արդյունավետ և հարմարավետ ներդնել միջոցները բանկում և պլանավորել խնայողությունները:
Ֆիզիկական և կորպորատիվ հաճախորդներից ներգրաված միջոցների ծավալը 2013 թվականի արդյունքներով կազմել է 140. 8 մլրդ ՀՀ դրամ: 31.12.2013թ. դրությամբ ֆիզիկական անձանցից ներգրաված միջոցների ծավալը մեկ տարում աճել է 41.2%-ով և կազմել 99.7 մլրդ ՀՀ դրամ: Ֆիզիկական անձանց ժամկետային ավանդների ծավալը կազմել է 84.6 մլրդ ՀՀ դրամ, մեկ տարում ավելանալով 42.9%-ով, իսկ ֆիզիկական անձանց ցպահանջ ավանդների ծավալը կազմել է 15.1 մլրդ ՀՀ դրամ, մեկ տարում ավելանալով 32.2%-ով: 31.12.2013թ. դրությամբ կորպորատիվ հաճախորդներից ներգրաված միջոցների ծավալը մեկ տարում աճել է 28.8%-ով և կազմել 41.1 մլրդ ՀՀ դրամ: Կորպորատիվ հաճախորդներից ներգրաված ժամկետային ավանդների ծավալը կազմել է մոտ 22,0 մլրդ ՀՀ դրամ, մեկ տարում ավելանալով 79.4%-ով, իսկ կորպորատիվ հաճախորդներից ներգրաված ցպահանջ ավանդների ծավալը կազմել է մոտ 19.1 մլրդ ՀՀ դրամ:
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ–ն ՎՏԲ միջազգային ֆինանսական խմբի մասնակից է դարձել 2004թ.–ի ապրիլին: «ՎՏԲ Բանկ» ԲԲԸ–ն հանդիսանում է «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ–ի 100% բաժնետոմսերի փաթեթի միանձնյա բաժնետերը։ Բանկը հիմնական ցուցանիշների մի ամբողջ շարքով մշտապես ներառվում է ՀՀ բանկային համակարգի առաջատարների ցանկում: Ներկա պահին բանկն ունի ամենալայն մասնաճյուղային ցանցը ողջ երկրում` 67 մասնաճյուղ:-0-