Ռուսաստանում վստահության ճգնաժամը տնտեսության թուլացման է հանգեցնում. Համաշխարհային բանկի զեկույց
ԵՐԵՎԱՆ, 27 մարտի. /ԱՌԿԱ/. Ղրիմի ճգնաժամի շուրջ վերջին իրադարձությունները խորացրել են տնտեսության նկատմամբ ցածր վստահության հին խնդիրը և վերհանել Ռուսաստանում պետական հատվածում աշխատավարձերի և տրանսֆերտների ավելացման շարունակության և ներդրումային խոշոր նախագծերի իրագործման վրա հիմնված աճի գործող մոդելի թերությունները, նշվում է նախօրեին Մոսկվայում ներկայացված «Ռուսաստանի տնտեսության մասին թիվ 31 զեկույցը»։
«Ռուսաստանը տնտեսական անկում է ապրում, միաժամանակ, գնահատականներով, իրական ՀՆԱ–ի աճի տեմպերը դանդաղել են մինչև 1.3 տոկոս 2012 թվականի 3.4 տոկոսի դիմաց։ Մեծածավալ համալիր կառուցվածքային բարեփոխումների անցկացման նկատմամբ ոչ բավարար ուշադրությունը հանգեցրել է ձեռնարկատիրական և սպառողական վստահության թուլացման։ Դա որոշիչ գործոն է դարձել Համաշխարհային բանկի` Ռուսաստանի տնտեսական աճի կանխատեսման համար նոյեմբերին ներկայացված սեփական կանխատեսման համեմատ»,– ասվում է «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տրամադրած զեկույցում։
Ինչպես նշել է Ռուսաստանի մասով գլխավոր տնտեսագետ և Ռուսաստանում տնտեսական քաղաքականության մշակման հատվածի համակարգող և զեկույցի հիմնական հեղինակ Բիրգիտ Հանսլը, ՀԲ–ն երկու սցենար է մշակել Ռուսաստանի համար, ընդ որում` երկու կանխատեսումն էլ նախատեսում են տնտեսական աճի ավելի ցածր տեմպեր և զգալիորեն կախված են ձեռնարկատիրական և սպառողական վստահության վերականգնումից, ինչպես նաև աշխարհաքաղաքական իրադարձությունների և դրա հետ կապված ռիսկերի հետագա զարգացումից։
«Ցածր մակարդակի ռիսկերի վրա հիմնված սցենարի համաձայն, ենթադրվում է, որ Ղրիմի շուրջ ճգնաժամի հետևանքները սահմանափակ և կարճաժամկետ կլինեն, միաժամանակ տնտեսական աճի կանխատեսումը 2014 թվականին կկազմի 1.1 տոկոս և 2015 թվականին 1.3 տոկոս։ Բարձր մակարդակի ռիսկերի վրա հիմնված սցենարի համաձայն, ավելի լուրջ շոկ է ենթադրվում տնտեսական և ներդրումային գործունեության համար, եթե աշխարհաքաղաքական իրավիճակը վատանաԼ Արդյունքում, 2014 թվականին կանխատեսվում է 1.8 տոկոսանոց տնտեսական անկում և տնտեսության աստիճանական վերականգնում 2015 թվականին 2.1 տոկոսանոց աճի տեմպի դեպքում»,– ասել է նա։
Բացի այդ, Հանսլի խոսքով, գլոբալ իրավիճակի հետ կապված զգալի ռիսկերը կպահպանվեն, ինչը կնպաստի շուկաներում բարձր տատանողականության պահպանմանը։ -0-