Հայկական յոթ բանկերի` արժութային գործառնություններից ստացված զուտ եկամուտը 2013 թ.–ին կազմել է 14.8 մլրդ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ապրիլի. /ԱՌԿԱ/. Հայկական յոթ բանկերի` արժութային գործառնություններից ստացված զուտ եկամուտը 2013 թ.–ին կազմել է 14.8 մլրդ դրամ, ասվում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի «Հայաստանի Հանրապետության 2013 թվականի ֆինանսական կայունության մասին» զեկույցում։
Միաժամանակ, հաղորդագրության համաձայն, մնացած 15 բանկերի` 447 մլն դրամի վնասներն առաջացել են փոխարժեքի տատանումների հետևանքով արտարժույթի վերագնահատման արդյունքում։
Ինչպես նշվում է ԿԲ հաշվետվությունում, 2013 թվականին դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի միջին կշռված փոխարժեքը կազմել է 409.6 դրամ` նախորդ տարվա համեմատ արժեզրկվելով 1.9 տոկոսով։ Միաժամանակ, եվրոյի նկատմամբ դրամն արժեզրկվել է 5.1 տոկոսով, իսկ ռուսական ռուբլու նկատմամբ արժևորվել է 0.5 տոկոսով` կազմելով, համապատասխանաբար, 544.1 և 12.9 դրամ։
Միաժամանակ հայկական դրամի միջին կշռված անվանական արդյունավետ արժեքը 2013 թվականին նախորդ տարվա համեմատ արժեզրկվել է 0.5 տոկոսով, իսկ իրական արդյունավետ փոխարժեքն ամրապնդվել է 1.6 տոկոսով։