ԱՀԸ-ն ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիայում պարտատոմսերի 10-րդ թողարկումն է իրականացներլ` 1 մլրդ. դրամ ծավալով
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ապրիլի./ԱՌԿԱ/. «Ազգային Հիփոթեքային Ընկերություն» ՎՎԿ ՓԲԸ-ն ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիայում տեղաբաշխել է 1 մլրդ. դրամի անվանական զեղչատոկոսային պարտատոմսեր, հաղորդում է բորսայի մամուլի ծառայությունը։
Ընկերությունը տեղաբաշխման է ներկայացրել 100 հազար դրամ անվանական արժեքով, 36 ամիս ժամկետայնությամբ, 10% արժեկտրոնի տոկոսադրույքով, 10 հազար հատ անվանական արժեկտրոնային պարտատոմս։
Ընկերության պարտատոմսերի համար ներկայացված գնման հայտերի ընդհանուր ծավալը (ընդհանուր պահանջարկը) կազմել է 2,5 մլրդ դրամ (2,478,193,315 դրամ): Արդյունքում պարտատոմսերն ամբողջությամբ տեղաբաշխվել են, Ընկերության հասույթը կազմել է 981,365,520 ՀՀ դրամ:
Տեղաբաշխված արժեթղթերի կտրման գինը կազմել է 97,6 հազ. դրամ (97,625.24  դրամ): Միջին կշռված եկամտաբերությունը կազմել է 10,7688%, իսկ կտրման եկամտաբերությունը՝ 10,9501%:
Ներկայումս ընկերության կորպորատիվ պարտատոմսերի երեք թողարկումները թույլատրված են առևտրի և շրջանառվում են ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիայի կորպորատիվ պարտատոմսերի ազատ շուկայում:
«Ազգային Հիփոթեքային Ընկերություն» վերաֆինանսավորում իրականացնող վարկային կազմակերպություն Փակ Բաժնետիրական Ընկերությունը գրանցվել և լիցենզավորվել է ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհրդի 2011 թվականի հոկտեմբերի 19-ի թիվ 1/1167 Ա որոշմամբ (գրանցման վկայականի համարը` թիվ 26, 16.06.2009թ վարկային գործունեության լիցենզիա թիվ 26): Ընկերության միակ հիմնադիրն ու բաժնետերը հանդիսանում է ՀՀ կենտրոնական բանկը: