Հայաստանում 2013 թ.–ին ֆինանսական միջնորդությունը հասել է 77,1 տոկոսի
ԵՐԵՎԱՆ, 16 հունիսի./ԱՌԿԱ/.     Հայաստանի ֆինանսական համակարգի ակտիվներն աճել են մոտ 20%–ով`կազմելով համախառն ներքին արդյունքի 77.1%-ը, որը նախորդ տարվա համեմատ ավելացել է 8.5 տոկոսային կետով, նշվում է ՀՀ ԿԲ «Հայաստանի ֆինանսական համակարգ. զարգացումը, վերահսկողությունը, կարգավորումը» ամենամյա հաշվետվության մեջ։
«Հայաստանի ֆինանսական համակարգը 2013 թվականին շարունակել է ցուցաբերել դինամիկ աճի միտումներ՝ ապահովելով ՀՆԱ–ի անվանական մակարդակի նկատմամբ հիմնական հաշվեկշիռային ցուցանիշների աճի տեմպեր», – նշվում է հաշվետվության մեջ։
Միաժամանակ, չնայած վերջին տարիներին գրանցված ֆինանսական միջնորդության աճի արագ տեմպերին, գոյություն ունեցող մակարդակը դեռևս էականորեն զիջում է Արևելյան Եվրոպայի որոշ երկրներին։
Ֆինանսական համակարգի խոշորագույն մասնակիցը դեռևս բանկային համակարգն է, որին բաժին է հասնում ֆինանսական համակարգի համախառն ակտիվների 89–5 տոկոսը։
«Բանկային համակարգին հաշվետու տարում հաջողվել է հիմնական հաշվեկշիռային ցուցանիշների էական աճ ապահովել, իսկ մրցակցության հետագա խորացման արդյունքում գրանցվել է նաև վարկային տոկոսադրույքների և սպրեդերի նվազում», – նշվում է հաշվետվության մեջ։
Միաժամանակ Հայաստանի ֆինանսական համակարգում վարկային կազմակերպությունների ակտիվների մասնաբաժինը կազմել է 6,4 տոկոս, ապահովագրական ընկերություններինը` 1,5 տոկոս, ներդրումային ընկերություններինը` 0,8 տոկոս, այլ ֆինանսական կազմակերպություններինը` 1,8 տոկոս։
2013 թ.–ի դեկտեմբերի 31–ի դրությամբ Հայաստանում գործում էր 21 առևտրային բանկ և Համահայկական բանկը, 33 վարկային կազմակերպություն, 8 ներդրումային ընկերություն, 9 ընկերություն ապահովագրական գործունեություն իրականացնելու արտոնագիր ունի։–0–