Գյուղատնտեսական միկրոֆինանսական պորտֆելին օժանդակելու նպատակով ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿԸ 10 մլն դոլար է ներգրավել Citibank–ից և OPIC–ից
ԵՐԵՎԱՆ, 27 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. Նյու Յորք. Սիթին և Օվերսիս Փրայվիթ Ինվեսթմնթ Քորփորեյշնը («ՕՓԻՔ») հունիսի 24-ին հայտարարել էին, որ կիրառելով իրենց առկա գործակցական շրջանակը, ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿԻՆ տրամադրում են 10 մլն դոլար վարկային գործիք՝ նպատակ ունենալով օժանդակություն ապահովել Հայաստանի Հանրապետությունում ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴՒՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿԻ գյուղատնտեսական միկրոֆինանսական պորտֆելին:
Բանկի ծառայությունից հայտնում են, որ վարկային գործիքը բաղկացած է $5 մլն ԱՄՆ դոլար և 2012թ.-ին տրամադրված առանձին $5 մլն ԱՄՆ վարկային գործիքիների երկարաձգված մասերից:
Ինչպես նշված է հաղորդագրության մեջ, ֆինանսավորմանն ուղղված գործակցությունը կխթանի ՀՀ միկրոձեռնարկատերերի և փոքր ձեռնարկատիրության ֆինանսականը և ներգրավմանը գյուղատնտեսական սեկտորում: Վերոգրյալը հանդիսանում է Սիթիի և ՕՓԻՔ-ի համագործակցությամբ իրականացվող գործունեության մի մաս, որի նպատակն է օժանդակել աշխարհի զարգացող շուկաների միկրոֆինանսական վարկավորմանը: Համագործակցելով ՕՓԻՔ-ի հետ, Սիթին մշակել է ֆինանսական միջոցների բաշխման նոր մոդել՝ ուղղված զարգացող շուկաներում միկրո ձեռնարկատիրության համար ֆինանսավորման բարելավմանը, և 2012թ.-ին Գերազանց Բիզնեսը Համայնքում մրցանակաբաշխության Միջազգային կատեգորիայում զբաղեցրել է առաջին տեղը:
«Հասանելիության ընդլայնումը հանդիսանում է Սիթիի ֆինանսական ներգրավման աշխատանքի հիմնաքարը, և մենք ուրախ ենք շարունակել մեր ազդեցիկ համագործակցությունը ՕՓԻՔ-ի հետ՝ ընդլայնելով ֆինանսական ներգրավվածությունը, խթանելով տնտեսական կարողություններին և խրախուսելով հայաստանյան գյուղատնտեսական սեկտորի կայուն զարգացումը»,- ասաց Սիթի Քոմյունիթի Դիվելոփմենթ ընդ Ֆայնենս ընկերության համաշխարհային տնօրեն Բոբ Անիբալը:
«Փոքր բիզնեսների և գյուղացիական տնտեսությունների համար, անվտանգ և մատչելի կապիտալի հասանելիությունը թույլ է տալիս նրանց կայանալ և ապահովել կայուն կենսամիջոցներ»,– նշում են բանկի մամուլի ծառայությունից:
«Վերջին տարիներին, ՕՓԻՔ-ի գործակցությունը Սիթիի հետ թույլ է տվել ՕՓԻՔ-ին էլ ավել առաջ գնալ իր աշխատանքներում՝ ուղղված Սիթիի զարգացող շուկաներում մասնավոր վարկավորման ընդլայնման միջոցով ամբողջ աշխարհում զարգացման խթանմանը»,-ասաց  ՕՓԻՔ-ի նախագահ և գործադիր տնօրեն Էլիզաբեթ Լիթլֆիլդը: «Վարկավորման այս նոր գործիքը, որը կխթանի հայաստանյան գյուղատնտեսական սեկտորի զարգացումը,  այն գործակցության ևս մեկ կարևոր արդյունք է, որը թույլ է տալիս օգտագործել մասնավոր կապիտալը հանրային շահի օգտին:
«Մենք բարձր ենք գնահատում Սիթիի և ՕՓԻՔ-ի զարգացող համագործակցությունը միկրոֆինանսավորման և հատկապես մեր երկրի գյուղական սեկտորի ֆինանսավորման ոլորտում»,-ասաց ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿԻ գլխավոր գործադիր տնօրեն Հակոբ Անդրեասյանը: «Այս համագործակցությունը թույլ կտա առաջին հերթին հզորացնել գյուղատնտեսական հաճախորդների վարկավորման մեր կարողությունները, ինչը կենսական է Հայաստանի գյուղական շրջանների զարգացման համար:
«ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿ» ՓԲԸ-ն հիմնադրվել է 1995 թ.-ին ԵՄ-ի TACIS ծրագրի շրջանակներում: 2006 թ.-ի սեպտեմբերին Կրեդիտ Ագրիկոլ ֆրանսիական բանկային խումբը դարձավ բանկի ամենախոշոր բաժնետերն՝ իրականացնելով զգալի ներդրումներ:
Բանկի ակտիվները 2014 թ.-ի ապրիլի 1-ին կազմել են 264,6 մլրդ դրամ (640,2 մլն դոլար), վարկային ներդրումները՝ 178 մլրդ դրամ (430,6 մլն դոլար), սեփական կապիտալը՝ 53 մլրդ դրամ (128,2 դոլար): Ներդրումների ծավալը կազմել է 109,6 մլրդ դրամ (265,1 մլն դոլար): Բանկի հիմնադրումից հետո նրա հաճախորդների թիվն ավելացել է 25 անգամ՝ կազմելով մոտ 276 հազար: Բանկն ունի 1050 աշխատակից: Վերջին տասը տարում բանկի մասնաճյուղերի թիվը հասել է 49-ի, որոնք գտնվում են հանրապետության ողջ տարածքում: -0-