ԱՄՆ դատարանը հաստատել է Արգենտինային տեխնիկական դեֆոլտի հանգեցնող որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Արգենտինայի նախագահ Քրիստինա Ֆերնանդես դը Քիրշները հրատապ խորհրդակցություն է գումարել պետպարտքի վերակազմավորման պայմաններն ընդունած վարկատուների առջև տեխնիկական դեֆոլտի կանխարգելման ռազմավարության մշակման համար։
2005 և 2010 թվականներին Արգենտինան վերակազմավորել է 100 մլրդ դոլարի իր պետպարտքի 93 տոկոսը։ Դեֆոլտային պարտատոմսերի տերերին առաջարկվել է սկզբնական արժեքի նկատմամբ մոտ 70 տոկոսանոց զեղչով նոր թղթերի փոխանակում։ Սակայն պարտատոմսերի մյուս 7 տոկոսը, որ հիմնականում ներկայացնում են վերավաճառող ներդրումային հիմնադրամները, չեն համաձայնել դուրսգրման և պարտքի 100–տոկոսանոց մարում են պահանջել։
Նյույորքցի դատավոր Թոմաս Գրիեսան կողմ է հանդես եկել այս վարկատուներին և պարտավորեցրել է Արգենտինային նրանց 1.33 մլրդ դոլար վճարել։ Դա հանգեցրել է մյուս վարկատուների նկատմամբ տեխնիկական դեֆոլտի վտանգի, քանի որ ամերիկյան դատարանի որոշմամբ Բուենոս–Այրեսը չպետք է վճարումներ կատարի, քանի դեռ չի մարել վերակազմավորման պայմանները չընդունածների պարտքը։ Այն նաև սահմանել է ժամկետ` հուլիսի 30–ը, որի ընթացքում Արգենտինան պետք է համաձայնության հասնի իր վարկատուների հետ, հակառակ դեպքում երկիրը կհայտնվի տեխնիկական դեֆոլտի վիճակում։
Երեքշաբթի Գրիեսան հրաժարվել է դադարեցնել այդ որոշումը և կոչ է արել արգենտինյան կողմին շարունակել բանակցությունները նախքան այդ ամսաթիվը համաձայնության գալու շուրջ։
Այդ կապակցությամբ Արգենտինայի տնտեսության նախարարությունը հանդես է եկել կոշտ հայտարարությամբ, որում ասվում է, որ «Գրիեսան չի լուծել իրավիճակը, և գիշակեր հիմնադրամները շարունակում են սպառնալ» երկրին։ Տնտեսական գերատեսչությունում հիշեցրել են, որ հունիսի 26–ին կառավարությունն իրականացրել է 1.2 մլրդ դոլարի վճարում, որոնցից 539 հազարը փոխանցվել է Bank of New York Mellon–ի հաշվին։ Այդ միջոցները նախատեսվել են պարտատոմսերի այն տերերի համար, ովքեր համաձայնել են Բուենոս Այրեսի առաջարկած վերակազմավորման հետ։ Սակայն նյույորքցի դատավորը դադարեցրել է այդ վճարումը, նշելով, որ սկզբից Արգենտինան պետք է վճարի հայցը շահած վարկատուներին։
Հարավամերիկյան հանրապետության տնտեսության նախարարությունն էլ հայտարարել է, որ «դեֆոլտի մասին կարելի է խոսել վճարման բացակայության դեպքում, իսկ Արգենտինան վճարում է»։ «Փոխանցված միջոցները չեն կարող արգելափակվել, որովհետև դրանք պատկանում են պետպարտքի վերակազմավորման հետ համաձայնած վարկատուներին,– ասվում է փաստաթղթում։ – Դատավորը պետք է օրինական տերերին իրենց փողերը ստանալու հնարավորություն տա»։ -0-