ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը 2014թ. III եռամսյակում առաջին տեղն է զբաղեցնում Հայաստանի բանկերի շրջանում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 հոկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը 2014թ. երրորդ եռամսյակի տվյալներով զբաղեցնում է առաջին տեղը Հայաստանի բանկերի շրջանում վարկային ներդրումների ծավալով, հայտնում է բանկի մամուլի ծառայությունը։
Բանկի վարկային պորտֆելը երրորդ եռամսյակում կազմել է 224,3 մլրդ դրամ: Տարվա սկզբի համեմատ այդ ցուցանիշն աճել է 3.3%: Հայաստանի բանկային համակարգի վարկային ներդրումների ընդհանուր ծավալի 11.8% բաժին է ընկնում ՎՏԲ-Հայաստան Բանկին:
«ՎՏԲ Հայաստան Բանկը շարունակում է ակտիվորեն ֆինանսավորել շինարարության, սննդի արդյունաբերության, գյուղատնտեսության և առևտրի ոլորտները, ինչպես նաև զարգացնել ապառիկ վարկավորումը, հիփոթեքային ու ավտովարկավորումը»,– նշվում է հաղորդագրությունում։
Բացի այդ, 2014թ. առաջին 9 ամիսների ընթացքում բանկի ակտիվները տարվա սկզբի համեմատ աճել են 2.2%` կազմելով 306 մլրդ դրամ:
Ինչպես նշեց ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրեն-Տնօրինության նախագահ Յուրի Գուսևը, ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը այս տարվա 9 ամիսների ընթացքում ավելացրել է վարկային պորտֆելի ծավալը:
«Մենք շարունակելու ենք մշակել և առաջարկել բիզնեսին ու բնակչությանը վարկային պրոդուկտներ գրավիչ պայմաններով»,– ասաց նա։
Գուսևը միաժամանակ ընդգծեց, որ վարկավորման ոլորտում լավ ցուցանիշներ գրանցելուն նպաստել է պահանջարկ վայելող վարկային պրոդուկտների կատարելագործումը, հաճախորդների համար բանկային ռեսուրսների հասանելիության ընթացակարգերի պարզեցումը, ճկուն պայմաններն ու վարկային պրոդուկտների լայն տեսականին»:
«ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ–ն  ՎՏԲ միջազգային ֆինանսական խմբի մասնակից է դարձել 2004թ. ապրիլին: «ՎՏԲ Բանկ» ԲԲԸ–ն «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ–ի  100% բաժնետոմսերի փաթեթի միանձնյա բաժնետերն է։ Բանկը հիմնական ցուցանիշների մի ամբողջ շարքով մշտապես ներառվում է ՀՀ բանկային համակարգի առաջատարների թվի մեջ: Ներկա դրությամբ բանկն ունի ամենալայն մասնաճյուղային ցանցը ողջ երկրում` 67 մասնաճյուղ:
Բանկի ակտիվները 2014 թ.-ի հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ կազմել են 260,8 մլրդ դրամ, կապիտալը` մոտ 45.6 մլրդ դրամ։ Միաժամանակ բանկի զուտ շահույթը 2014 թ.–ի երրորդ եռամսյակում կազմել է 870.8 մլն դրամ, ինչը 2013 թվականի 3–րդ եռամսյակի ցուցանիշի համեմատ պակաս է 78.3 տոկոսով։ ($1 – 409,29 դրամ):-0-