Դոլարն էժանանում է իենի նկատմամբ ԱՄՆ–ից ստացվող վիճակագրության ֆոնին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հինգշաբթի դոլարի փոխարժեքը նվազում է իենի նկատմամբ` կապված ԱՄՆ–ի գործազրկության նպաստի առաջնային հայտերի անսպասելի ավելացման հետ, վկայում են առուվաճառքի տվյալները։
Մոսկվայի ժամանակով ժամը 08։58–ին դոլարի ցուցիչը (ԱՄՆ–ի հիմնական առևտրային գործընկեր երկրների վեց արտարժույթների նկատմամբ դոլարի փոխարժեքը) նվազել է 0,03 տոկոսով` հասնելով 87,65 կետի։ Իենի նկատմամբ դոլարի փոխարժեքը նվազում է` նախորդ նստաշրջանի փակման ժամանակ գրանցված 117,74 իենից հասնելով 117,33 իենի։ Դոլարի նկատմամբ եվրոյի փոխարժեքը նվազում ` 1,2506 դոլարից հասնելով 1,2504 դոլարի, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
Չորեքշաբթի ԱՄՆ աշխատանքի նախարարությունը տեղեկացրել է նոյեմբերի 22–ին ավարտված շաբաթվա ընթացքում գործազրկության նպաստի առաջնային հայտերի թվի անսպասելի ավելացման մասին, նախորդ շաբաթվա ցուցանիշի համեմատ` հայտերի թիվն ավելացել է 21 հազարով` հասնելով 313 հազարի։ Վերլուծաբաններն ակնկալում էին, որ ցուցանիշը կնվազի մինչև 288 հազար։
«Հնարավոր է, որ դոլար–իեն զույգի նոր աճի համար մենք պետք է սպասենք ամերիկյան վիճակագրության նոր տվյալներին, մասնավորապես` երկրում բնակչության զբաղվածության վերաբերյալ», – Ռոյթեր գործակալությունը մեջբերում է Տոկիոյում IG Markets Securities–ի վերլուծաբան Դզյունիչ Իսիկավայի (Junichi Ishikawa) խոսքերը։–0–