Հայաստանում ԱՊՊԱ փոխհատուցումների ծավալը հունվար–մայիսին կազմել է 4,1 մլրդ դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 18 փետրվարի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի ապահովագրական ընկերությունները 2014 թվականի հունվար–մայիսին 4 080,9 մլն դրամի 21 564 ԱՊՊԱ փոխհատուցում են վճարել, ինչը 5,9 տոկոսով պակաս է նախորդ տարվա նույն ցուցանիշից։
Ինչպես նշված է Հայաստանի ավտոապահովագրողների բյուրոյի կայքում, հաշվետու ժամանակահատվածում առավելագույն թվով ԱՊՊԱ փոխհատուցումներ է վճարել Ռոսգոսստրախ–Արմենիա ընկերությունը` 180,2 մլն դրամ։ Մոտ 121,6 մլն դրամ է կազմել են Ինգո Արմենիա ընկերության վճարումների ծավալը, իսկ Սիլ Ինշուրանս ընկերությունը վճարել է ավելի քան 70,5  մլն դրամի փոխհատուցում,
Միաժամանակ Նաիրի Ինշուրանսի ընկերության վճարումների ծավալը կազմել է  45,8  մլն դրամ, Արմենիա Ինշուրանսինը` 39,2 միլիոն դրամ, իսկ Ռեսոյինը` շուրջ 38.6 մլն դրամ։ Հայաստանի ավտոապահովագրողների բյուրոյի ԱՊՊԱ փոխհատուցումների վճարումների գումարը կազմել է 8.4 մլն դրամ։
Միաժամանակ միայն մայիսին բավարարված հայտերով փոխհատուցումների ծավալը կազմել է մոտ 620 մլն դրամ, իսկ հայտերի թիվը` 3 004։ Փոխհատուցումների միջին վճարը մայիսին կազմել է 206 272 դրամ։
2015 թվականի հունվարի 31–ի դրությամբ Հայաստանում ապահովագրվել է 433 464 տրանսպորտային միջոց։
Ըստ Բյուրոյի տվյալների`փոխհատուցումների վճարման համար ներկայացված հայտերի թիվը հունվարին գերազանցել է 3 272–ը, միաժամանակ չբավարարված հայտերի թիվը կազմել է 60։
Բացի այդ, այս պահին վճարման գործընթացում է գտնվում 115 270 հազար դրամի փոխհատուցում։
Միաժամանակ հունվարին ապահովագրավճարների ծավալը կազմել է մոտ 3.8 մլրդ դրամ` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազելով 18.9 տոկոսով։
Այսօր Հայաստանի ապահովագրական շուկայում գործում է վեց ընկերություն։
2006 թ.-ի հունվարի 1-ից հանրապետության ապահովագրական շուկան վերահսկում է ՀՀ ԿԲ-ն, որի կազմում գործում է միասնական ֆինանսական վերահսկողության համակարգը։ ($1-479,48  դրամ)։–0—