Հայաստանի կառավարությունը քայլեր է ձեռնարկում վարկավորման խթանման ուղղությամբ. փոխվարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 մարտի. /ԱՌԿԱ/. ՀՀ կառավարությունը ԿԲ–ի և առևտրային բանկերի հետ համատեղ վարկավորման խթանման միջոցներ է ձեռնարկում, ասաց ՀՀ փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը խորհրդարանում կառավարության հարցուպատասխանի ընթացքում։
«Նախօրեին ԿԲ խորհուրդը որոշում ընդունեց նվազեցնել լոմբարդային ռեպոյի տոկոսադրույքը մինչև 12 տոկոս։ Այսպիսով, այն կարճաժամկետ միջոցները, որոնք պետք է իրականացվեին իրավիճակի կայունացման համար, կատարվել են, և հիմա մենք դրանցից հրաժարվում ենք», – ասաց Գաբրիելյանը։
ЦБ Армении понизил ставку ломбардного репо на 1,5 п.п., до 12%
Միաժամանակ նախարարն ընդգծեց, որ այդ միջոցները բավարար չեն, և կառավարությունը ԿԲ–ի հետ համատեղ աջակցում է մի շարք ծրագրերի։
Մասնավորապես, խոսքն այն ծրագրի մասին է, ըստ որի` հիփոթեքի գծով տոկոսադրույքները պետք է վճարվեն եկամտահարկի գումարից։ Կառավարությունն իր վրա է վերցնում այդ ծախսերը` բնակարան գնելու համար վարկ վերցնելու հարցում փոխառուներին խթանելու համար։ «Դա, իհարկե, նախատեսում է ծախսեր բյուջեից, սակայն մենք գնացինք նման քայլի», – ասաց Գաբրիելյանը։
Նրա խոսքերով` հիմա աշխատանք է իրականացվում առևտրային բանկերի հետ` ուղղված պարտապանների պարտականությունների վերակառուցվածքայնացմանը, ովքեր ի վիճակի չեն վճարել վարկի դիմաց։
«Առևտրային բանկերը շահագրգռված չեն անշարժ գույքի մեծ պաշարներ կուտակելու հարցում։ Նրանք պատրաստ են դիմել վերակառուցվածքայնացման։ ԿԲ–ն, ՀՀ կառավարության հանձնարարությամբ, զբաղվում է այդ հարցերով», – ասաց Գաբրիելյանը։
Նախարարը նշեց, որ Հայաստանում վարկավորման տեմպերը դանդաղել են 2014 թ.–ի վերջում դրամի արժեզրկումից հետո (14 տոկոսով)։ Այնուամենայնիվ, նրանց խոսքերով, 2015 թ.–ի առաջին երկու ամսում բանկերը տրամադրել են 272 մլրդ դրամի և 325 մլն դոլարի վարկ։–0–