Հայաստանի փողի բազան փետրվարին նվազել է 3,2%–ով և 807,1 մլրդ դրամ կազմել
ԵՐԵՎԱՆ, 31 մարտի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի փողի բազան 2015թ.–ի փետրվարին, հունվարի համեմատ, նվազել է 3,2 տոկոսով և շուրջ 807,1 մլրդ դրամ կազմել։
Ինչպես «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տեղեկացրին ՀՀ ԱՎԾ–ից, ըստ ՀՀ ԿԲ–ի ներկայացրած նախնական տվյալների`ԿԲ–ից դուրս գտնվող կանխիկը փետրվարի վերջին կազմել է ավելի քան 351,8 մլրդ դրամ` հունվարին գրանցված 355,6 մլրդ դրամի դիմաց։
Դրամով պարտադիր պահուստների մեծությունը կազմել է մոտ 334,1 մլրդ դրամ` հունվարի վերջին գրանցված մոտ 347 մլրդ դրամի դիմաց, իսկ արտարժույթով` մոտ  115 մլրդ դրամ` հունվարի վերջին գրանցված մոտ 125,2 մլրդ դրամի դիմաց։
Զուտ միջազգային պահուստները (առանց սեփականաշնորհումից ստացված միջոցների) 2015թ.–ի փետրվարի վերջին կազմել են ավելի քան 310,1 մլրդ դրամ` հունվարի համեմատ կրճատվելով 10,5 տոկոսով։
Զուտ ներքին ակտիվների մեծությունը հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել է մոտ 497 մլրդ դրամ` հունվարի վերջին գրանցված 486,9 մլրդ դրամի դիմաց։ (1 դոլարը` 471,13 դրամ) -0-