ՊրոԿրեդիտ Բանկը դադարեցրել է գործունեությունը Հայաստանում. ԿԲ որոշում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 մայիսի. /ԱՌԿԱ/. «ՊրոԿրեդիտ Բանկ» ՓԲԸ–ն դադարեցրել է գործունեությունը Հայաստանում, նրա իրավահաջորդը կդառնա «Ինեկոբանկ» ՓԲԸ–ն, «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տեղեկացրեցին ՀՀ ԿԲ–ի մամուլի ծառայությունից։
«ՀՀ Կենտրոնական բանկը 2016 թ.–ի մայիսի 10–ին գրանցել է փոխանցման ակտը և «Ինեկոբանկ» ՓԲԸ նոր խմբագրությամբ կանոնադրությունը, համաձայն որի` «ՊրոԿրեդիտ Բանկ» ՓԲԸ-ի գործունեությունը կդադարի, իսկ «ԻՆԵԿՈԲԱՆԿ» ՓԲԸ–ն կհանդիսանա «ՊրոԿրեդիտ Բանկ» ՓԲԸ-ի իրավահաջորդը», – նշվում է հաղորդագրության մեջ։
ԿԲ–ի որոշմամբ` «ՊրոԿրեդիտ Բանկ» ՓԲԸ–ի բանկային գործունեության թիվ 85 լիցենզիան ճանաչվել է ուժը կորցրած։ Որոշումն ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից:
Հաղորդագրության համաձայն` «ԻՆԵԿՈԲԱՆԿ» ՓԲԸ-ն և «ՊրոԿրեդիտ Բանկ» ՓԲԸ-ն որոշում են կայացրել միանալու վերաբերյալ և կնքել են միացման պայմանագիր: Կենտրոնական բանկի խորհուրդն ապրիլի 26-ին հաստատել և գրանցել է «ԻՆԵԿՈԲԱՆԿ» ՓԲԸ (Պահպանվող Բանկ) և «ՊրոԿրեդիտ Բանկ» ՓԲԸ (Միացող Բանկ) միացման պայմանագիրը:
«ԻՆԵԿՈԲԱՆԿ» ՓԲԸ-ն և «ՊրոԿրեդիտ Բանկ» ՓԲԸ-ն իրականացրել են միացման պայմանագրով նախատեսված գործողությունները և հաստատել են փոխանցման ակտը», – նշվում է հաղորդագրության մեջ։
2016 թ.–ի առաջին եռամսյակի արդյունքում բանկի ակտիվները կազմել են 217,5 մլրդ դրամ, պարտավորությունները` 175,4 մլրդ դրամ, ընդհանուր կապիտալը` 42,1 մլրդ դրամ, կանոնադրական կապիտալը` 22,3 մլրդ դրամ, վարկային ներդրումները` 153,8 մլրդ դրամ։ Բանկի զուտ շահույթը 2016 թ.–ի առաջին եռամսյակում կազմել է 1,2 մլրդ դրամ ($1- 479, 03 դրամ)։  -0–