Հայաստանը և ՌԴ–ն ազգային վճարային քարտերի փոխադարձ սպասարկում կսկսեն
ԵՐԵՎԱՆ, 9 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. ԱՊՀ երկրների վճարային համակարգերը պատրաստ են ազգային վճարային համակարգերի ինտեգրմանը, հայտնում է Հայաստանի ԿԲ–ն Երևանում ԱՊՀ երկրների ազգային բանկերի և վճարային համակարգերի ղեկավարների ու ներկայացուցիչների աշխատանքային հանդիպման ընթացքում։
Հանդիպման արդյունքներով ընդունվել է ընդհանուր վճարային տարածք (միասնական ստանդարտներով աշխատող տեխնոլոգիական միջավայր) ձևավորելու նպատակով վճարային ենթակառուցվածքների փոխգործակցության արդիականության մասին բանաձև:
«Վերջինս ԱՊՀ երկրների ազգային վճարային քարտեր ունեցողներին թույլ կտա ազատորեն իրականացնել բոլոր սովորական գործարքները՝ այդ քարտերի օգնությամբ կանխիկ գումարներ ստանալ, գնումներ կատարել, վճարել ծառայությունների դիմաց և այլ գործառնություններ աշխատանքային հանդիպման անդամ-երկրների բանկոմատների ու առևտրային տերմինալների միջոցով»,– ասվում է հաղորդագրությունում։
Ինչպես հայտնել է Ռուսաստանի ԿԲ ազգային վճարային համակարգի դեպարտամենտի տնօրեն Ալլա Բակինան, ԱՄՆ երկրների միջև փոխգործակցությունն արդեն վաղուց իրականացվում է տարբեր մակարդակներում` և Կենտրոնական բանկերի, և վճարային համակարգերի միջև։
Ըստ նրա, շատ կարևոր է, որ ԱՊՀ երկրների վճարային համակարգերը զարգանան միջազգային մակարդակով, զբաղեցնեն իրենց արժանի տեղը վճարային ծառայությունների շուկայում և տրամադրեն բոլոր անհրաժեշտ ծառայությունները մեր քաղաքացիներին։
Հայաստանի Հանրապետության Կենտրոնական բանկի Նախագահի տեղակալ Վախթանգ Աբրահամյանն իր հերթին հայտնել է, որ բոլոր այն երկրներում Կենտրոնական բանկն առանձնահատուկ նշանակություն է տալիս ազգային վճարային համակարգերի և տեխնոլոգիաների զարգացմանը, որոնք դրա համար կիրառվում են:
Աշխատանքային հանդիպման մասնակիցները քննարկել են ԱՊՀ երկրների վճարային ծառայությունների շուկայի վիճակը, ազգային վճարային համակարգերի փոխադարձ ինտեգրման հեռանկարները և ազգային արժույթով ազգամիջյան հաշվարկների կազմակերպումը։
«ArCa» և «Мир» վճարային համակարգերը ներկայացրել են վճարային ենթակառուցվածքների փոխազդեցության նախագիծը «НСПК» ԲԸ–ի ներկայացրած կազմակերպչական և տեխնոլոգիական լուծումների հիման վրա։
Միջհամակարգային փոխազդեցության շրջանակում մշակվել են միասնական կանոններ և սակագներ, որոնց հաշվարկումը կտարվի ազգային արժույթով, ինչպես նաև կընդլայնվի քարտերի ընդունման ենթակառուցվածքը։