Հայաստանի ու ԵՏՄ անդամ մյուս պետությունների կենտրոնական բանկերը տվյալներ կփոխանակեն հաքերների վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 փետրվարի. /ԱՌԿԱ/. Ռուսաստանի բանկն առաջարկել է Եվրասիական տնտեսության անդամ պետությունների կենտրոնական բանկերին հաքերային հարձակումների մասին տեղեկատվության ավտոմատացված փոխանակում ISO ձևաչափով, որոնք կիրագործվեն ռուսական ֆինանսական շուկայում այս տարի:
Այդ մասին, ինչպես գրում է rg.ru-ն, լրագրողներին պատմել է Ռուսաստանի բանկի տեղեկատվության պաշտպանության և անվտանգության գլխավոր վարչության փոխտնօրեն Արտյոմ Սիչյովը Ուրալի 10–րդ համաժողովի ընթացքում:
Փոխադարձ ծանուցումը պետք է նրա համար, որպեսզի ֆինանսական խաբեբաներն իրենց անհարմար զգան ոչ միայն Ռուսաստանում, այլ նաև հարևան երկրներում, քանի որ հաքերները հաճախակի հարձակվում են հարևան պետությունների վրա. Ղազախստանից փորձում են փող գողանալ ռուսաստանցիներից և հակառակը, նշեց Արտյոմ Սիչյովը:
«Ռուսաստանում ներկայացված բելառուսական, ղազախական ու հայկական բանկերը փաստացի արդեն ռուսական տեղեկատվության փոխանակման մասնակից են, հինգ երկրների կենտրոնական բանկերը նույնպես ժամանակ առ ժամանակ հայտնում են միմյանց վտանգների մասին: «Ոչ ֆորմալ փոխանակումն արդեն կա, մնում է ճիշտ ձևակերպել այն», – նշեց Սիչյովը:
Ընդ որում, հաքերները հենց Ռուսաստանի վրա են փորձակում հարձակումների նոր տեսակները, հետո նոր` այլ երկրների նկատմամբ: Ավելի վաղ եվրասիական կենտրոնական բանկերի ղեկավարները համաձայնության են հասել կիբերռիսկերի վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակման մասին: Այդ բանկերը ներկայացուցիչները Ուրալի համաժողովում քննարկել են փոխանակման մեխանիզմը, տեղեկատվության կազմը ու փոխանակման իրավական ձևակերպումը:-0-