ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը ներել է ֆիզիկական անձ հաճախորդների գծով մինչև 3 մլրդ ՀՀ դրամի չափով տույժեր և տուգանքներ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 փետրվարի./ԱՌԿԱ/. ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը 2018թ.-ի ընթացքում ներել է ֆիզիկական անձ հաճախորդների ժամկետանց վարկերի տույժերն ու տուգանքները՝ ընդհանուր մինչև 3 մլրդ ՀՀ դրամի չափով, հաղորդում է բանկի մամուլի ծառայությունը։
Պարտքի ներման գործընթացը ենթադրում էր ժամկետանց վարկեր ունեցող հաճախորդների հետ վարկի մնացորդի չափով հաշտության համաձայնագրերի կնքում և մինչև 5 տարի մարման ժամկետով նոր մարման ժամանակացույցի տրամադրում՝ հետևյալ վարկատեսակների գծով` սպառողական վարկեր՝ առանց գրավի ապահովվածության, անշարժ գույքով ապահովված սպառողական վարկեր, ապառիկ վարկեր, վարկային գծեր, ոսկու գրավով ապահովված սպառողական վարկեր,  վարկային քարտեր
Տույժերի ու տուգանքների ներման պարտադիր պայման է ավելի քան 271 ժամկետանց օրերի առկայություն, 31.05.2018 թ․ դրությամբ վարկի անհուսալի ճանաչում,  հաշտության համաձայնագրի կնքման պահին առաջին վճարման կատարում՝ համաձայն նոր ժամանակացույցի։
Արդյունքում, 2018 թ. ընթացքում ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը ներել է մոտ 4000 հաճախորդների գծով 4600-ից ավելի ժամկետանց վարկերի տույժեր և տուգանքներ: