ՀՀ ԿԲ-ն 2019 թ.-ին 4,6-6,1%-ի տնտեսական աճ է կանխատեսում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 մարտի. /ԱՌԿԱ/. Ըստ Հայաստանի Կենտրոնական բանկի կարճաժամկետ կանխատեսման, 2019 թ.-ին տնտեսական աճը հանրապետությունում կանխատեսվում է 4,6-6,1 տոկոսի սահմաններում: Այդ մասին նշվում է «Դրամավարկային քաղաքականության ծրագիր. 2019 թվականի 1-ին եռամսյակ, և դրամավարկային քաղաքականության 2018 թ. 4-րդ եռամսյակի ծրագրի կատարման հաշվետվությունում»:
Ըստ Կենտրոնական բանկի բազային սցենարի, 2019 թ.-ին տնտեսական աճին, հիմնականում, կնպաստի մասնավոր սպառումը:
«Սպասվում է, որ 2019 թ.-ին մասնավոր ծախսերի ներդրումը տնտեսական աճի խթանման գործում կկազմի 4 տոկոսային կետ, ինչը 5,1 տոկոսով մասնավոր սպառման ավելացման և 0,3 տոկոսով մասնավոր ներդրումների աճի արդյունք կլինի», – նշվում է հաշվետվությունում:
Նշվում է նաև, որ միջնաժանկետ հեռանկարում տնտեսական աճը պայմանավորված կլինի, հիմնականում, արտադրական հզորությունների ընդլայնմամբ, կառավարության կառուցվածքային բարեփոխումների իրականացմամբ և գործընկեր երկրներում ակնկալվող տնտեսության աճի ներուժով: