Լուրջ քայլ է Հայաստանի կապիտալի շուկայի զարգացման համար․ Քերոբյանը՝ ՀԷՑ–ի կողմից 32մլրդ դրամի պարտատոմսեր թողարկելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 դեկտեմբերի/ԱՌԿԱ/ ՊարտատոմսերիաԱյսքան մեծ թողարկում դեռ չէր եղել. սա լուրջ քայլ է Հայաստանի կապիտալի շուկայի զարգացման համար։ Այս մասին ասել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը՝ մեկնաբանելով «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» (ՀԷՑ) ՓԲԸ-ի պարտատոմսերի թողարկումը։
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն (ՀԷՑ) առաջին անգամ թողարկել է 320 հազար 32 մլրդ դրամի պարտատոմս։
«Այս տարի շուկան բավականին ակտիվ էր, բաժնետոմսեր թողարկվեցին Team Telecom Armenia-ն և այլ ընկերություններ»,- ասել է Քերոբյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում։
Նրա խոսքով՝ սա 2018 թվականից իրականացվող բարեփոխումների արդյունքն է։ Մեկնաբանության վերաբերյալ, թե նման ընկերությունների թիվը քիչ է, Քերոբյանը հայտարարել է, որ IPO իրականացնելու համար երեք տարվա թափանցիկ աշխատանք է պահանջվում։ Նախարարը վստահեցրել է, որ նման ընկերությունների թիվը կավելանա։ Եվ դա, իր հերթին, կընդլայնի ընկերությունների՝ միջոցներ հայթայթելու կարողությունը։ ՀԷՑ–ի պարտատոմսերի տեղաբաշխումն իրականացվում է Ամերիաբանկի կողմից: Տոկոսադրույքը սահմանվել է 11.4%, մարման ժամկետը՝ 3 տարի, վճարման պարբերականությունը՝ 6 ամիսը մեկ։-0-