ՀԲ․ Հայաստանում նոյեմբերին գնանկման հիմնական գործոնը դարձել է պարենային գների 4,4%-անոց նվազումը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 դեկտեմբերի․/ԱՌԿԱ/․ Նոյեմբերին Հայաստանում գնանկման հիմնական գործոնը եղել է պարենային ապրանքների գների 4,4% անկումը (նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ): Այս մասին նշվում է Համաշխարհային բանկի «Armenia Monthly Economic Update – December 2023» զեկույցում։
«Մյուս ապրանքախմբերում գներն աճել են. ամենամեծ ցուցանիշն արձանագրվել է ոգելից խմիչքների և ծխախոտի մասով՝ 8,3%-ով (նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ), ինչը պայմանավորված էր ակցիզային հարկի դրույքաչափերի բարձրացմամբ»,- նշվում է ուսումնասիրության մեջ։
ՀԲ վերլուծաբանները պարզաբանում են, որ դա հանգեցրել է միջինը 2,2% գնաճի, որը ցածր է թիրախային 4%-ից:
Հայաստանի 2023 թվականի պետական ​​բյուջեում գնաճն ամրագրվել է 4% (±1,5%)։ Նման ցուցանիշ է ներառված 2024 թվականի պետական ​​բյուջեում։ ՀՀ Կենտրոնական բանկի դեկտեմբերյան կանխատեսմամբ՝ ընթացիկ տարվա արդյունքում հանրապետությունում սպասվում է զրոյական գնաճ։
Ազգային վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ Հայաստանի սպառողական շուկայում 2023 թվականի նոյեմբերին, 2022 թվականի նոյեմբերի համեմատ, արձանագրվել է 0,5% գնանկում, իսկ մեկ ամսում արձանագրվել է 0,5% գնաճ։
ԱՄՀ-ն ակնկալում է, որ Հայաստանում գնաճը կվերադառնա և կկայունանա Կենտրոնական բանկի թիրախային 4 տոկոսի շուրջ մինչև 2024 թվականի կեսերը։ ԵԱԶԲ-ն Հայաստանում 2024 թվականի վերջին կանխատեսում է 3,6% գնաճ, իսկ ապրանքների և հումքի միջազգային գների դեզինֆլյացիոն ազդեցությունը, ինչպես նաև գնաճային ակնկալիքների նվազումը կսահմանափակեն գների աճը 2025-2026 թվականներին, գնաճը կձևավորվի ՀՀ կենտրոնական բանկի թիրախային միջակայքում։ -0-