ՀՀ բանկային համակարգի շահույթը 2024թ․–ի 9 ամսում ավելացել է 25%–ով՝ մինչև 267,6մլրդ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 հոկտեմբերի․/ԱՌԿԱ/․ Հայաստանի բանկային համակարգի զուտ շահույթը 2024 թվականի հունվար-սեպտեմբերին գերազանցել է 267,6 մլրդ դրամը՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով 25%-ով։ Այս մասին են վկայում հայաստանյան բանկերի հաշվետվությունները, որոնք հրապարակվում են՝ Ֆինանսական հաշվետվությունների միջազգային ստանդարտներին համապատասխան։
Ընթացիկ տարվա 9 ամսում ստացված ընդհանուր շահույթի 95,5մլրդ դրամը և 36%–ը ստացվել է երրորդ եռամսյակում, ինչը 7,3%–ով գերազանցում է երկրորդ եռամսյակի ցուցանիշը։
Հարկ է նշել, որ հաշվետու ժամանակահատվածում Հայաստանում գործող բոլոր 18 բանկերն աշխատել են շահույթով, թեև երեքի մոտ շահույթը նվազել է 18%-ով։ Միաժամանակ 15 բանկերի շահույթը, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, աճել է 27,7%-ով։
Հայաստանի բանկերի ընդհանուր ակտիվները 2024 թվականի սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ կազմել է 10,144.1 մլրդ դրամ (տարեսկզբի համեմատ՝ աճը կազմել է 10.5%, իսկ երրորդ եռամսյակում՝ 4.3%)։ Բանկերի վարկային ներդրումների ծավալը, չհաշված պահուստը, կազմել է 5758,4 մլրդ դրամ՝ տարեսկզբից աճելով 14,5%-ով։
9 ամիսների ընդհանուր պարտավորություններն աճել են 9.1%-ով և կազմել 8404.7 մլրդ դրամ, ընդ որում հաճախորդների նկատմամբ պարտավորությունները կազմել են 5914.0 մլրդ դրամ՝ տարեսկզբի համեմատ ավելանալով 7.2%-ով:
Հայաստանի բանկերի ընդհանուր կապիտալը կազմել է 1739,4 մլրդ դրամ՝ տարեսկզբից աճելով 17,8%-ով։