Վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի վերաբերյալ ԿԲ ապագա որոշումներն անհրաժեշտ է, որ շարունակվեն առաջնորդվել գնաճի զարգացումներով․ ԱՄՀ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 հոկտեմբերի/ԱՌԿԱ/ Վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի վերաբերյալ ԿԲ ապագա որոշումներն անհրաժեշտ է, որ շարունակվեն առաջնորդվել գնաճի զարգացումներով և գնաճի սպասումներով։ Այս մասին նշվում է ԱՄՀ հայկական առաքելիության ղեկավար Իվա Պետրովայի հայտարարության մեջ սեպտեմբերի 18–ից հոկտեմբերի 1–ը Հայաստան այցի արդյունքում։
ԱՄՀ–ից նշում են, որ անհրաժեշտ է, որ ճկուն փոխարժեքը մնա որպես շոկերի հիմնական կլանիչ և ողջունելի է իշխանությունների՝ միջազգային պահուստների առողջ բուֆերներ պահպանելու հանձնառությունը։
«Դրամավարկային, փոխարժեքի և ֆինանսական կանոնակարգման թափանցիկության բարձրացման ընթացիկ ջանքերն օգնում են ՀՀ ԿԲ քաղաքականության վերաբերյալ հաղորդակցության բարելավմանը, և անհրաժեշտ է շարունակել ՀՀ ԿԲ նորմատիվային և վերահսկողական դաշտի ուժեղացման ջանքերը։ Ֆինանսական ռիսկերի իր շարունակական մշտադիտարկմամբ, ներառյալ վերջերս իրականացված կապիտալի հակացիկլային շեմի բարձրացմամբ, ՀՀ ԿԲ-ն շարունակում է զգոն մնալ ֆինանսական հատվածի ռիսկերը մեղմելու հարցում», – նշվում է Պետրովայի հայտարարության մեջ։
Այս տարվա սեպտեմբերի 10-ին ՀՀ Կենտրոնական բանկը 0,25 տոկոսային կետով իջեցրել է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը՝ մինչև 7,50%: Սա վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի 11-րդ անընդմեջ նվազումն է նախորդ տարվա հունիսից և վեցերորդը՝ այս տարվա սկզբից։