ԵՐԵՎԱՆ, 24 հոկտեմբերի․/ԱՌԿԱ/․ Հայաստանի խորհրդարանը հինգշաբթի վավերացրել է Զարգացման ֆրանսիական գործակալությունից 75 մլն եվրոյի վարկ ստանալու նախագիծը, որը կուղղվի երկրի պետական բյուջեին աջակցելուն։
Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանն ասաց, որ ծրագիրը բաղկացած է երեք հիմնական բաղադրիչներից՝ հանրային ֆինանսների կառավարման համակարգի կատարելագործում, պետական արժեթղթերի թողարկում և ֆինանսական ծառայությունների շուկայի հզորացում, բիզնես գործունեության ֆինանսավորման նոր գործիքների մշակում և թափանցիկության ավելի բարձր մակարդակի ապահովում։
Նրա խոսքով, վարկային համաձայնագրի պայմանների համաձայն՝ ՀՀ կառավարությունն իր հերթին պետք է բարձրացնի բյուջեի պլանավորման արդյունավետությունը, արդիականացնի պետական գնումների համակարգը, ինչպես նաև մշակի կանաչ քաղաքականություն։
Հովհաննիսյանը նշեց, որ վարկային միջոցները տրամադրվում են վեցամսյա EULIBOR լողացող տոկոսադրույքով` գումարած 0,5% մարժա, որը հուլիսի 27-ի դրությամբ կազմում է 4,178%: Հայկական կողմը ցանկացած պահի կարող է փոխել լողացող տոկոսադրույքը ֆիքսվածի։ Վարկի մարման ժամկետը 20 տարի է, որից 5 տարին մարման արտոնյալ ժամկետ է։