Հայաստանը ՎԶԵԲ–ից 236մլն եվրոյի վարկ կստանա Սիսիան–Քաջարան ճանապարհի կառուցման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 24 հոկտեմբերի․/ԱՌԿԱ/․ ՀՀ Ազգային ժողովը հավանություն է տվել Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկից (ՎԶԵԲ) Հայաստանին 236 մլն եվրոյի չափով վարկ ստանալուն, որը կուղղվի Հյուսիս–Հարավ տրանսպորտային միջանցքի Սիսիան-Քաջարան ավտոճանապարհի հարավային հատվածի կառուցմանը։
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Քրիստինե Ղալեչյանն ասաց, որ նախատեսվում է կառուցել 60 կմ երկարությամբ ճանապարհի նոր հատված, որով արագությունը 50 կմ/ժ-ից կհասցվի 100 կմ/ժ-ի։
Նախագծի իրականացման ընթացքում կկառուցվեն եռագիծ ճանապարհներ՝ ասֆալտբետոնե ծածկով, 5 թունել, 11 կամուրջ, 68 պարիսպ և 43 հենապատ։ Նախագծի ավարտի ամսաթիվը 2032 թվականի նոյեմբերն է:
Հարավային հատվածի կառուցման ողջ նախագծի նախահաշվային արժեքը կազմում է 452 մլն եվրո։ Փոխնախարարը հայտնեց, որ նախատեսվում է նաև 137 մլն եվրոյի վարկ ստանալ Եվրոպական ներդրումային հիմնադրամից, իսկ մնացած 79 մլն-ը ֆինանսավորելու է կառավարությունը։