Հայաստանում հունվարին գրանցվել է 1,7%–ի գնաճ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 փետրվարի․/ԱՌԿԱ/․ Հայաստանի սպառողական շուկայում 12-ամսյա գնաճը (2024թ. հունվարին՝ 2023թ. հունվարի համեմատ) կազմել է 1.7%, ասվում է ՀՀ Ազգային վիճակագրական կոմիտեի (ԱՎԿ) հաշվետվության մեջ։
Միաժամանակ, ըստ ԱՎԿ տվյալների, այս տարվա հունվարին, նախորդ տարվա դեկտեմբերի համեմատ, հանրապետությունում գրանցվել է 1,4% գնաճ:
Հայաստանի 2025 թվականի պետական ​​բյուջեում գնաճն ամրագրվել է 3% (±1%)։ Կենտրոնական բանկի նախորդ տարվա չորրորդ եռամսյակի դրամավարկային քաղաքականության հաշվետվության համաձայն՝ 2025 թվականի վերջին Հայաստանում գնաճն ակնկալվում է 3,9-3,2 տոկոսի սահմաններում, 2026թ․-ի կանխատեսումը 4,2-3,8 տոկոս է, 2027թ-ին՝ 4 տոկոս։
Համաշխարհային բանկն ակնկալում է, որ 2025 թվականին Հայաստանում գնաճը կկազմի 3,5 տոկոս, իսկ 2026 թվականին՝ 4 տոկոս։ ԱՄՀ-ն կանխատեսում է, որ 2025 թվականին Հայաստանում գները կբարձրանան 3,7 տոկոսով։ Ըստ ԱԶԲ-ի կանխատեսումների՝ 2025 թվականին Հայաստանում գնաճը կկազմի 2,5 տոկոս։ ԵԱԶԲ–ն այս տարվա արդյունքով ակնկալում է 3,1%–ի գնաճ։