Հայաստանի եվրապարտատոմսերի թողարկումը ենթադրում է որոշակի սահմանափակումներ․ ֆինանսների նախարարը խոստացել է պարզաբանել
ԵՐԵՎԱՆ, 17 մարտի․/ԱՌԿԱ/․ Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը շատ հաջող է անվանել մարտի 5–ին Հայաստանի կողմից տեղաբաշխված եվրապարտատոմսերը, որոնց ծավալը կազմում է 750մլն դոլարի, մարման ժամկետը՝ 10 տարի, եկամտաբերությունը՝ 7,1%։
«Սա շատ հաջող թողարկում է, որը մի կողմից վկայում է ՀՀ մակրոտնտեսական կայունության, մյուս կողմից միջազգային ներդրողների՝ ՀՀ–ի նկատմամբ բարձր վստահության մասին։ Պարտատոմսերի թողարկումը ենթադրում է նաև որոշակի սահմանափակումներ», – ասել է նա։
Հովհաննիսյանը նաև նշե է, որ կա որոշակի ժամկետ հանրության շրջանում այս եվրապարտատոմսերի մասին խոսելու համար։
«Այդ ժամկետի ավարտից հետո մենք ավելի մանրամասն կխոսենք դրա մասին, կհրավիրենք բրիֆինգ մեր հարգելի լրագրողներին, որովհետև տեսնում ենք որ որոշակի հարցեր կան մեր հարգելի համաքաղաքացիների շրջանում», – ասել է նախարարը։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր Ֆինանսների նախարարությունը, սա Հայաստանի կողմից միջազգային կապիտալի շուկայում եվրապարտատոմսերի հինգերորդ թողարկումն է: Եվրապարտոմսերի թողարկումը նախատեսված է 2025 թվականի պետական բյուջեի մասին ՀՀ օրենքով, ներառված է 2025 թվականի փոխառությունների ծրագրում: Եվրապարտատոմսերի թողարկումից ստացված զուտ հասույթը կօգտագործվի պետական բյուջեի դեֆիցիտի ֆինանսավորման նպատակով:
Եվրապարտատոմսերը ցուցակում են անցել Լոնդոնի բորսայում, վարկանիշը՝ BB- (կայուն) S&P / BB- (կայուն) Fitch / Ba3 (կայուն) Moody’s։