Հայաստանում արժեթղթերի բորսայական շուկայի ծավալը 2024թ․–ին կազմել է 4,1 տրլն․ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 մարտի․/ԱՌԿԱ/, Հայաստանի ֆոնդային բորսայում (AMX) արժեթղթերի շուկայի ծավալը 2024թ․–ին կազմել է 4,1 տրլն․ դրամ, նշվում է AMX–ի տարեկան հաշվետվության մեջ։
Այս ծավալից պետական պարտատոմսերի շուկային բաժին է ընկնում 2,9 տրլն․ դրամը, կորպորատիվ պարտատոմսերի շուկային՝ 768,7 մլրդ․ դրամ, իսկ բաժնետոմսերի շուկայի կապիտալիզացումը կազմում է 439,3 մլրդ․ դրամ։
AMX–ի նախորդ տարվա հաշվետվության համաձայն, արժեթղթերի բորսայական շուկայի ծավալը 2023թ․–ին կազմել է 3,1 տրլն․ դրամ, որից 2,3 տրլն․ դրամը պետական պարտատոմսերի շուկան է, 491 մլրդ․ դրամը՝ կորպորատիվ պարտատոմսերի շուկան, 323,9 մլրդ դրամը՝ բաժնետոմսերի շուկայի կապիտալիզացիան։
AMX-ը Հայաստանում գործող միակ ֆոնդային բորսան է, որը հանդիսանում է նաև Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիայի միակ բաժնետերը: AMX խմբի առաքելությունն է նպաստել Հայաստանում բարենպաստ ներդրումային միջավայրի ձևավորմանը՝ առաջարկելով արդյունավետ լուծումներ ու ծառայություններ, այդ թվում՝ արժեթղթերի առևտրի, քլիրինգի, վերջնահաշվարկի և կենսաթոշակային համակարգի կառավարման ոլորտում: ($1 — 392.26 դրամ)