Հայաստանում հունիսին գրանցվել է 3,9% գնաճ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 հուլիսի․/ԱՌԿԱ/․ Հայաստանի սպառողական շուկայում այս տարվա հունիսին 12-ամսյա գնաճը կազմել է 3.9%, նշվում է Հայաստանի Ազգային վիճակագրական կոմիտեի (ԱՎԿ) հաշվետվության մեջ։
Միաժամանակ, ըստ ԱՎԿ-ի, հունիսին, մայիսի համեմատ, գրանցվել է 1.3% գնանկում։
Միաժամանակ, 2025 թվականի հունվար-հունիսին գներն աճել են 3.1%-ով՝ 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ։
Հայաստանի 2025 թվականի պետական ​​բյուջեում գնաճն ամրագրված է 3% (±1%) մակարդակում։ Համաձայն Կենտրոնական բանկի այս տարվա երկրորդ եռամսյակի դրամավարկային քաղաքականության հաշվետվության՝ 2025 թվականի վերջին Հայաստանում գնաճը կանխատեսվում է 3.4-3.2%, կախված սցենարից (A-B), 2026 թվականի համար կանխատեսումը կազմում է 3.2-2.9%, իսկ 2027 թվականի համար՝ 3.2-3.1%:
ՀԲ-ն ակնկալում է, որ Հայաստանում գնաճը կկազմի 3.5% 2025 թվականին և 4%՝ 2026 թվականին։ Արժույթի միջազգային հիմնադրամը կանխատեսում է, որ Հայաստանում գները կաճեն 3.3%-ով 2025 թվականին և 3%-ով՝ 2026 թվականին։ Ասիական զարգացման բանկի կանխատեսումների համաձայն՝ 2025 թվականին Հայաստանում գնաճը կկազմի 2.5%։ ԵԱԶԲ-ն կանխատեսում է, որ տարեվերջին Հայաստանում գնաճը կկազմի 3.1%։