ԿԲ նախագահը համաձայն չէ այն քննադատության հետ, որ բանկերը շատ քիչ են ֆինանսավորում տնտեսությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 սեպտեմբերի․/ԱՌԿԱ/․ ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը համաձայն չէ այն քննադատության հետ, որ բանկերը շատ քիչ են ֆինանսավորում տնտեսությունը։
«Բանկերօ և ֆինանսական համակարգի մոտ, ընդհանուր առմամբ, կուտակվել են բավականին մեծ վարկային պորտֆել, այդ թվում՝ բիզնեսում։ Ընդհանուր առմամբ, եթե նայենք բանկերի վարկային պորտֆելներին, դրանք տարվա սկզբից աճել են 13.3%-ով, մինչդեռ ավանդների պորտֆելն աճել է 5%-ով։ Այսինքն՝ վարկերն ավելի արագ են աճում», – Հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում ասել է Գալստյանը։
Նրա խոսքով՝ օգոստոսի դրությամբ սպառողական վարկերն աճել են 17.9%-ով, հիփոթեքային վարկերը՝ 6.2%-ով, իսկ բիզնես վարկերը՝ 15.2%-ով։
«Համամասնությունները բավականին համեմատելի են։ Ես չէի ասի, որ ինչ-որ բան արվում է մեկ այլնի հաշվին։ Կա մի հատված, որը սպասարկում է տնային տնտեսություններին, բայց կա նաև ակտիվ բիզնես հատված, որը տարվա սկզբից գրանցել է 15.2% աճ», – ասել է Գալստյանը։
Ավելի վաղ Հայաստանի բանկերի միության ղեկավար Դանիել Ազատյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանի բանկային համակարգի վարկային պորտֆելը 2025 թվականի առաջին կիսամյակում աճել է մինչև 7.1 տրիլիոն դրամ՝ 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածի 6.4 տրիլիոն դրամի համեմատ։
Նրա ներկայացրած տվյալների համաձայն՝ վարկային ներդրումների կառուցվածքում ամենամեծ տեսակարար կշիռը՝ 22.8%՝ սպառողական վարկերն են՝ 1.6 տրիլիոն դրամ (2024թ -ի հունվար-հունիս ամիսների համեմատ 13.1% աճ)։
Հիփոթեքային վարկերը կազմում են մոտավորապես 22.2% կամ 1.5 տրիլիոն դրամ (4.4% աճ)։ Հաջորդում են «ծառայությունների ոլորտի վարկերը և այլ վարկերը»՝ վարկային պորտֆելի 11.4%-ով (788.8 միլիարդ դրամ, 21.1% աճ)։ Չորրորդ տեղում է շինարարությունը՝ 10.8% մասնաբաժնով (751.7 միլիարդ դրամ, 13.8% աճ)։
Ըստ ՀԲՄ-ի՝ առևտրային վարկերը կազմել են ընդհանուր վարկային ներդրումների 9.6%-ը (667 միլիարդ դրամ, աճ՝ 5.7%), արդյունաբերության ոլորտի վարկերը՝ 8.1% (629.8 միլիարդ դրամ, աճ՝ 8.3%), ֆինանսները՝ 6.9% (475.8 միլիարդ դրամ, աճ՝ 0.2%), գյուղատնտեսությունը՝ 5.3% (367.5 միլիարդ դրամ, աճ՝ 6.4%) և տրանսպորտը և կապը՝ 1.9% (134.8 միլիարդ դրամ, աճ՝ 4.1%):