Համաշխարհային բանկը անվանել է օգոստոսին Հայաստանում բարձր գնաճ ունեցող ոլորտները
ԵՐԵՎԱՆ, 30 սեպտեմբեր․/ԱՌԿԱ/.    Համաշխարհային բանկի «Հայաստանի ամսական տնտեսական զարգացումները – սեպտեմբեր 2025» զեկույցի համաձայն՝ օգոստոսին Հայաստանում տարեկան գնաճը կազմել է 3.6%, ինչը գերազանցում է հուլիսի 3.4%-ը։
«Գնաճի բարձր մակարդակը պահպանվեց սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքների (4.9 տոկոս), ալկոհոլային խմիչքների (6.6 տոկոս), կրթության (7.8 տոկոս), տրանսպորտի (6 տոկոս) դեպքում», – նշվում է ուսումնասիրության մեջ։
Գնաճի ցուցանիշներ և կանխատեսումներ
ՀՀ 2025 թ.-ի պետական ​​բյուջեն կանխատեսում է 3% (±1%) գնաճ։ Ըստ Կենտրոնական բանկի դրամավարկային քաղաքականության այս տարվա երկրորդ եռամսյակի զեկույցի՝ 2025 թ.-ի վերջին Հայաստանում գնաճը կանխատեսվում է 3.4-3.2%՝ կախված սցենարներից (A-B), կանխատեսելով 3.2-2.9% 2026 թ.-ի և 3.2-3.1% 2027 թ.-ի համար։ Համաշխարհային բանկը կանխատեսում է, որ 2025 թ.-ի Հայաստանում գնաճը կկազմի 3.5%, իսկ 2026 թ.-ին՝ 4%։ Արժույթի միջազգային հիմնադրամը կանխատեսում է, որ Հայաստանում գները կաճեն 3.3%-ով 2025 թ.-ին և 3%-ով 2026 թ.-ին։ Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) տվյալներով՝ 2025 թ.-ին Հայաստանում գնաճը կկազմի 2.5%։ Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԶԲ) կանխատեսում է, որ ընթացիկ տարվա վերջին Հայաստանում գնաճը կկազմի 3.1%։