Հայաստանում հիփոթեքի պայմանագրեր հնարավոր կլինի գրանցել առանց նոտարական վավերացման
ԵՐԵՎԱՆ, 15 հոկտեմբերի․/ԱՌԿԱ/․ Հայաստանում հիփոթեքային վարկավորման պայմանագրերը իրավունքի պետական գրանցման կներկայացվեն առանց նոտարական վավերացման։
Այս հարցը քննարկվել է ԱԺ տնտեսական հանձնաժողովի նիստում, որը դրական եզրակացություն է տվել ՀՀ Քաղաքացիական օրենսգրքում և «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքում նախատեսված լրացումներին։
Ինչպես նշեց ՀՀ կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանը, փոփոխություններն ուղղված են մի շարք կարևոր խնդիրների լուծմանը։
Նրա խոսքով, առաջին հերթին քաղաքացիները, այդ թվում՝ արտասահմանում գտնվող ներդրողները, կկարողանան Հայաստանի Հանրապետությունում գույք ձեռք բերել հիփոթեքային վարկավորմամբ՝ առանց նոտարական վավերացման և առանց ֆիզիկապես ներկա լինելու։
«Եթե արտասահմանում ապրող մարդը ցանկանում է ներդրում կատարել և գնել գույք հիփոթեքային վարկավորմամբ, նա կարող է առուծախի պայմանագիրը ստորագրել հեռավար եղանակով՝ առանց Հայաստան այցելելու։ Բանկը էլեկտրոնային եղանակով կներկայացնի պայմանագիրը Կադաստրի կոմիտե, որը կդառնա իրավունքի պետական գրանցման հիմք», – ասաց Թովմասյանը։
Երկրորդը վերաբերում է անշարժ գույքի շուկայի զարգացմանը։
«Մենք մտադիր ենք ներդնել այնպիսի գործիքներ, որոնք արդեն գոոյություն ունեն առաջատար շուկաներում և որոնցից ներդրողները հաճախ օգտվում են», – ընդգծեց Թովմասյանը։
Նա նաև նշեց, որ օրենքի ընդունումից հետո կառավարությունը կհաստատի պայմանագրի օրինակը, որը կդառնա հիմք բանկերի, վարկառուների, գնորդների և վաճառողների միջև պայմանագրի կնքման համար։
Քննարկումներից հետո որոշվեց, որ կողմերի խնդրանքով, որպես այլընտրանքային տարբերակ, պահպանվի նոտարական վավերացմամբ պայմանագրեր կնքելու հնարավորությունը։