Հայաստանի առևտրային բանկերի ավանդներն ու վարկերը սեպտեմբերին ավելացել են 1,1%–ով և 2,1%–ով դրամով արտահայտված միջոցների հաշվին․ ՀԲ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 նոյեմբերի․/ԱՌԿԱ/․ Սեպտեմբերին առևտրային բանկերի ավանդներն աճեցին 1.1 տոկոսով (ա/ա), իսկ վարկերի ցուցանիշն ընդլայնվեց 2.1 տոկոսով (ա/ա)։ Այս մասին նշվում է ՀԲ–ի «Armenia Monthly Economic Update – November 2025» զեկույցում։
«Երկուսի աճն էլ շարունակել է պայմանավորված լինել ՀՀ դրամով արտահայտված միջոցներով», – նշվում է ուսումնասիրության մեջ։
Նշվում է նաև, որ վարկավորման աճը հիմնականում պայմանավորված էր ՀՀ դրամով սպառողական և հիփոթեքային վարկերով, ընդ որում՝ ընդհանուր վարկերի նկատմամբ 45 տոկոս մասնաբաժնով։
«Հունվարից սկսած՝ հիփոթեքային վարկերը, չնայած մեծ ծավալներին, նվազել են՝ պայմանավորված եկամտային հարկի վերադարձի ծրագրի աստիճանական դադարեցմամբ։ Փոխարժեքով ճշգրտված տարեկան աճը կայունացել է 16 տոկոսի մակարդակում  (տ/տ) ընդհանուր ավանդների դեպքում և 27.2 տոկոսի (տ/տ)՝  վարկերի դեպքում», – նշվում է զեկույցում։
ԿԲ–ի տվյալներով, Հայաստանի առևտրային բանկերի կողմից տրամադրված վարկերի ընդհանուր ծավալը 2025թ․–ի սեպտեմբերի վերջին կազմել է 7,43 տրլն դրամ՝ նույն տարվա օգոստոսին գրանցված 7,27 տրլն դրամի համեմատ։ Միաժամանակ Հայաստանի առևտրային բանկերի կողմից ներգրավված ավանդների ընդհանուր ծավալը 2025թ․–ի սեպտեմբերին կազմել է 6,92 տրլն դրամ՝ օգոստոսին գրանցված 6,84 տրլն դրամի համեմատ (1 դոլարը՝ 381․3 դրամ)։