Basic indicators of financial stability of Armenia showed positive trend in 2019 march
YEREVAN, May 24 /ARKA/. In March 2019 the basic indicators of financial stability of Armenia showed a positive trend, according to data, published on the official website of the Central Bank.
In particular, the capital adequacy ratio in March 2019 increased by 0.3 percentage points up to 17.9% (the standard is 12%), the return on assets (ROA) grew by 0.1 percentage points up to 1.6% and the return on equity (ROE) indicator upped by 0.8 percentage points up to 10.4%.
Also in March, the total liquidity indicator increased by 0.5 percentage points to 27.2% (the standard is 15%) and the current liquidity grew by 3.6 percentage points up to 116% (the standard is 60%).
Besides, the share of non-performing loans in total loans of the banks decreased in March by 0.1 percentage points to 5%.
According to the reports of banks, their combined assets in the first quarter of 2019 were worth 5 125.4 trillion drams (3.4% rise from the beginning of the year), their liabilities stood at 4.340.6 trillion drams (3.5% growth) and their capital was worth 784.7 billion drams (an increase of 2.6%). –0–